| brokxy a întrebat:

Canabis şi cânepa este acelaşi lucru? Sau doar seamănă? Atunci dacă nu este acelaşi lucru de ce este interzisă şi cânepa în România?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Canabis este canepa indiana.
Canepa ("romaneasca") este inrudita cu canabis (sunt asemanatoare ca aspect, dar au destinatie diferita.
Canepa se foloseste pentru fabricare de tesaturi (saci, huse, etc.) si funii, sfori rezistente. Are si ea oarecare efecte stupefiante, dar practic nu se foloseste pentru asa ceva. Si macul are efect stupefiant (din el se face opiul) dar totusi este comercializat si folosit, in special in prajituri.

De ce este interzisa cresterea canepei?
Parerea mea este ca, datorita faptului ca seamana cu canabis, dar cei care ar trebui sa le deosebeasca nu sunt suficient de pregatiti /informati (ei au crescut pe calculatoare, telefoane, nu la tara big grin ).

Deoarece cresterea canepei este interzisa, nu mai crestem nici in, bumbac, nu prelucram nici lana etc.
Mai bine importam tot, decat sa producem. crying

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Canabis este un gen de plante, din care face parte și cânepa noastră (Cannabis sativa). (Cannabis indica e cea interzisă).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Canepa si canabis-ul sunt acelasi lucru, doar ca unul e in romana, celalalt in latina.
Insa doar dintr-o anumita specie de canepa se extrage drogul, canepa romaneasca de tesaturi fiind inofensiva.

| Yurisa a răspuns:

Cannabis si Canepa sunt cam acelasi lucru, doar ca provin din limbi diferite.
Cannabisul are 2 ramuri principale: Sativa (care se foloseste in uleiuri aromatice, are beneficii pentru frumusete etc) si Indica, care are un nivel ridicat de THC (substanta psihoactiva) si care se foloseste pentru a produce Mary Jane.
Cannabisul pe care il vezi in magazine, la plafar, etc este cel cu nivel mic de THC, care nu iti induce niciun fel de stare laughing

| 09Ioana09 a răspuns:

Sunt două chestii diferit dar și cu canepă te poti droga, e considerătă un drog

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Aveam un coleg care dadea cu canepa la peste. Nu e de mirare ca si ei isi dau cu din astea, omul insusi a fost un peste pentru mult timp