| anonim_4396 a întrebat:

Cand a aparut traditia asta cu Iepurasul de Paste?

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Isi are originea in Germania, iepurasul este mesagerul cadourilor pentru copii.In dimineata de Pasti copiii asteapta cu nerabdare cadourile iepurasului, care sint ascunse in casa sau prin gradina.

daniela
| daniela a răspuns:

Iepurasul aducator de oua rosii provine de pe meleaguri germane si simbolizeaza fertilitatea. Prima aparitie a iepurasului ca simbol al Pastelui a avut loc in Germania, aparand mentionat in carti in jurul anului 1500, desi e probabil ca el sa fie prezent de mai multa vreme in traditia populara. Germanii sunt, de altfel, primii care au inventat dulciurile in forma de iepurasi, la 1800, din aluat si zahar.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

A aparut pe la 1600 in Alsacia (Germania). Ouale simbolizeaza fertilitatea.
Mai multe detalii pe wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Easter_Bunny

| pisika a răspuns:

Dar cea cu ..barza? happy