| Aflorin a întrebat:

Cand se folosesc luminile de drum, luminile de intalnire si luminile de pozitie?

1 răspuns:
| aneliram a răspuns:

Luminile de drum se folosesc in timpul mersului, atat in localitati cat si in afara lor in functie de gradul de iluminare al drumului.
Luminile de intalnire la apropierea de un alt vechicul.
Luminile de pozitie (de stationare) se folosesc pe perioada imobilizarii vechiculului pe partea carosabila in afara localitatilor, de la lasarea serii si pana in zorii zilei, precum si in conditii de vizibilitate redusa.