| MihaiTheBest481 a întrebat:

Cand se organizeaza Loteria Vizelor? Care sunt sansele de castig?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ana blandiana numai tampenii vorpbeste pe aici,nu stiu de unde a scos ea informatiile astea,probabil lea visat :))
Loteria se joaca in Octombrie pe la inceput timp de o luna de zile,se joaca numai online si numai pe sitele guvernului american,nicaeri altundeva. Daca careva iti spune ca se joaca tot timpul anului nu stie ce vorbeste,sau daca spune ca se joaca mai stiu eu pe ce alte websiteuri.
Ce sanse ai? Pai sansele depind de cate locuri se aloca pentru RO si de cati romani aplica, astea sunt sansele.
Apoi mai depinde si de numarul care il ai, adica fiecarui castigator i se da un numar, numarul ala este cel care a fost extras de calculator, pentru ca calculatorul face extragerea, deci esti extras primul ai ajuns in America.De ce spun asta?
Multi nu pricep, chiar daca citesc regulamentu.Se dau anual ap[roximativ 50 de mii de vize, ATENTIE de Vize, nu de castigatori.
Deci calculatorul extrage 50 de mii de castigatori, dar nu se dau decat 50 de mii de vize.
Acum o sa spui pai daca is 50 de mii de castigatori vor veni toti, sau toti vor primi vize.GRESIT.
Iti explic.Tu castigi sa zic esti nr1 dar ai familie nevasta, copii, sa zicem ai 2 copii, tu deja din start iei nu doara 1 viza, vei lua 4 vize, deci ultimii 3 din coada automat sunt eliminati, asta chiar daca au fost extrasi.

Acum ca blandiana sau cum o mai cheama bate campi sa vorbim si ce treb.Nu trebuie sa stii absolut nici o limba straina, deci nu vorbim aici de engleza, poti sa fii mut daca ma intelegi :)) nu are a face.Cel care aplica, in cazul tau daca esti singur, trebuie sa ai liceul cu diploma de bac.Mai merge si fara dar sa ai ceva scoala profesionala, dar si muncit cel putin 2 ani din ultimii 5 in meseria de pe dimploma.Deci cel mai indicat este sa ai liceul.
Referitor la ani, nu conteaza cati ani are careva, poti juca si daca ai 100 de ani si daca ai 5 ani :)) dar daca ai 5 ani automat nu ai liceul, deci trebuie sa ai undeva la 18 ani si maxim nu exista.

Nu trebuie sa ai absolut nici o meserie care este cautata cu bate campii anna cu 2 de n vorbeste gura fara ea :)) deci nu cere nimeni absolut nimic, daca nu ai muncit niciodata in viata ta nu intereseaza pe nimeni, la fel si ce meserie ai nu intereseaza.

Referitor la bani, adica ca se plateste ceva, iar bate campii si aici, este TOTAL GRATIS.in afara de o poza de o anumita marime,nu se plateste absolut nimic sa poti juca.
Vad ca spune la ambasada Marii Britanii :)) ce legatura are scula cu prefectura blandiana stie sigur :)) noi ne vedem mai departe de informatii.
Nu se face absolut nici un dosar nimic,este un formular,daca esti curios iti pot da adresa sa arunci o privire,dar acum este inchis si nu poti vedea acel formular,doara ceva informatii,pe care ti le zic si eu aici.

Exact ce blandiana a zis ca nu este obligatoriu,tocmai aia este,adica banii aia cu care pleci,sau sa nu pleci,este vorba de o garantie,deci acea garantie este obligatorie,dar nu neaparat bani, garantia poate sa fie si un prieten, o ruda care deja locuieste in America, sau daca ai o casa in RO.
Ce este cu aceasta garantie? Inainte nu era sau initial, dar cand au vazut aia ca oamenii fac figuri, au bagat ceva sa le inchida gura.Despre ce anume este vorba? Tu cu loteria asta emigrezi,emigrarea se face cu acordu lor,deci juma te cheama ei juma vrei tu, Ei cand emihgrantii ajungeau aici, unia voiai sa fie sefi, ca stai ca eu nu muncesc orice, pe mine cine ma ajuta, cine ma sustine etc.Asa ca guvernul s-a vazut in situatia naspa de a ajuta pe unia care vin, pe unia noi, fara sa aiba habar cine is, asa ca au bagat aceasta garantie.Asta presupune ca tu daca nu esti curios sa muncesti orice, nu ai bani, asa ca suni acasa mama vezi da-mi ceva bani de la banca, sau vinde casa da bani ca eu vreau sa o fredonez, nu-s curios de munca asa orice aici.Cu alte cuvinte americanii siau luat mana d e pe tine,ai venit welcome to US dar atat,restul te priveste,iti cauti de munca,iti causa casa unde sa stai etc,odata ce ei au bagat chestia asta nu mai au nici o obligatie fata de tine.
Deci aceasta garantie,bani,casa masina etc ce ai nu trebuie sa mergi cu ei in America, chiar si specifica nu vinde casa, nu vinde pamanturi etc, ei nu-s curiosi de ce ai tu, au bagat chestia asta doara sa nu mai fie ei obligati sa te ajute, asta e tot.

Referitor la punctaj bate campii rau de tot anisoara noastra.Cand se deschide jocu,este doara un formular f simplu,unde treci numele, unde locuiesti, ce scoala ai facut si daca esti casatorit, caz in care trebuie sa completezi si numele sotului, sotiei, sau copiilor dupa caz.Asta e tot,nimic mai mult,nici nu trebuie sa aduci vreo dovada ca esti tu,nu trebuie nici un act nimic, doara o poza cu tine intr-un anume format.

Revenind la sanse cam astea sunt sansele.Dar stii cum se spune daca nu joci nu ai cum sa castigi, deci mai intai trebuie sa joci sa poti avea sanse.
Eu am ajuns aici exact cu loteria asta :)) in viata ma nu am castigat nimic, dar am spus hai sa joc si asta e, s-a intamplat. Unia au castigat din prima, cum au jucat prima oara au si castigat :)) altii au jucat 5 ani, altii si 10 ani pana sa castige.Cunosc f multi romanii aici care au ajuns aici asa cu loteria asta.

Ok daca esti curios si vrei exact sa stii iti pot lasa adresa, dar iti las oricum
www.dvlottery.state.gov asta este adresa si numai acolo poti juca,cine spune altceva este escroc sau habar nu are despre ce este vorba.Dar atentie chiar daca este atat de simplu,vezi ca americanii is foarte cum sa zic tipicari sau cum le zice,daca e ceva gresit nu iarta,te elimina imediat si fara sa iti zica macar,ma refer daca completezi ceva gresit sau stiu si eu altfel de cum trebuie,daca nu ai poza corecta si etc.
Daca esti curios si vrei sa te ajut,ma cauti in octombrie si intram amandoi acolo si iti zic exact ce trebuie sa faci, a, sta daca crezi ca nu esti sigur pe tine.
Cam astea sunt informatiile in mare despre loteria asta, care de fapt este programul de emigrare al SUA, asa se numeste Loteria Vizelor. Daca ai neclalritati, sau intrebari m'a gasesti pe aici.

| laurentiu80 a răspuns (pentru relian):

Ai dreptate in tot ceea ce zici, in afara numarului de castigatori, nu se extrag 50 000, ci cam 120 000, ca sa fie sigur ca se dau toate vizele. Eu am castigat in 2016, si anul acesta am ajuns in SUA.

| relian a răspuns (pentru laurentiu80):

Nu am spus ca se extrag 120 de mii, se extrag exact 50 de mii de castigatori, deci ATENTIE castigatori nu de vize.
Din acesti 50 de mii de castigatori nu toti vor primi viza.De ce?
Simplu pentru ca vine primul extras ok? Sa zicem ca ala este barbat are nevasta si copil, cate vize se vor da? 3 vize, deci automat ultimii 2 castigatori din coada nu vor fi chemati nici macar la interviu.

Deci se dau 50 de mii de vize doara, iar daca cei care castiga au familie aia primesc viza din astea 50 de mii.Asa functioneaza aceasta loterie.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La loteria vizelor intra doar persoanele care intocmesc un anumit punctaj.
Punctaj maxim poti avea daca:
- ai certificat ca vorbesti engleza fluent si o scrii corect (testul de limba se da la Ambasada Marii Britanii din Bucuresti) si costa undeva intre $200 si $300
- ai varsta intre 18 si 35 de ani
- ai o profesie care este cautata in tara respectiva
- daca ai si bani cu care pleci peste hotare, este chiar un avantaj, dar nu este obligatoriu.
Dosarele odata completate corect si acceptate la inscriere, intra la o tragere la sorti si daca esti "tras" din toate dosarele, atunci ti se da viza!