| adytza1995 a întrebat:

Cand sting calculatorul se modifica ora,,,, dar daca il aprind imi apare imaginea cu welcome si imi da eoare "la ceas" si nici nu mai ramane ora potrivita. Se schimba ora daca trag pc-ul din priza. DC,,,, va rog sa ma ajutati

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Scoate din priza compul.Desfa capacul la comp, orienteaza-te si cauta bateria de bios.Este nichelata, lucioasa, rotunda cit o moneda de 10 bani.Cu ceva ascutit indeparteaza lamela ca o gheara de pe margine si bateria se va ridica singura impinsa de lamela de dedesubt.Nu merge incarcata! numai inlocuita.Scoate-o si du-te cu ea la magazinul de calculatoare (asa esti sigur ca este noua, nu expirata) si acolo o arati vanzatorului si cumperi una noua.Acasa operatiunile le faci la fel.Grija mare sa nu atingi sau sa distrugi ceva.Cu ocazia asta sufla si praful depus pe radiatorul procesorului, pe placa video, fantele la sursa sa fie libere de scame etc. Pornesti apoi si intri in bios si setezi data si ora.Succes mult si atentie.

| AnghelB a răspuns:

CR 2032 - asta este codul bateriei, costa vreo 3 lei.

Trebuie schimbata.

| AragorN88 a răspuns:

La placa de baza ai o baterie acolo, probabil nu mai merge, schimb-o.