| Question101 a întrebat:

Cand vine curierul sa ridice comanda? Daca de exemplu comand un curier de la Fan Courier prin Publi24 (pretul e literalmente la jumatate, fata de site-ul fan courier), sa zicem maine, vine pana marti sa ia coletul? Si banii pe expeditie ii inmanez curierului sau cum? Trebuie ca coletul sa fie neaparat inmanat de expeditor sau poate fi oricine?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Https://www.fancourier.ro/courier-step-2/
Banii pe transport îi vei plăti tu curierului; acesta ți va aduce înapoi numai după ce îi va lua de la destinatar (dacă plata este ramburs (adică ai vorbit cu clientul ca să plătească el transportul).

O altă posibilitate este să te duci tu cu coletul la cea mai apropiată agenție fun curier, chiar în ziua în care ai ambalat coletul (în zilele și orele lucrătoare) ca să nu mai stai după ei.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca il chemi maine cu siguranta va veni marti. Si poti alege plata la expeditor (adica sa platesti tu taxa de livrare) sau plata la destinatar (sa plateasca cel caruia ii trimiti). Daca acel colet e cu ramburs si alegi plata la destinatar el va plati rambursul si taxa de livrare. Dar ai grija ca daca nu stati in orase cu sediu Fan o sa platiti km suplimentari. Eu de ex stau la 35 km fata de sediul Fan si m-au pus sa platesc aproape 50 lei in plus pe km suplimentari. Adica taxa de livrare plus 50 lei.
Si in cazul in care destinatarul refuza coletul (ori pentru ca ii cere bani pe km suplimentari ori pentru ca asa vrea el, ca se intampla des) va veni inapoi la tine si vei plati o gramada de bani sa il iei.
Eu nu recomand curier, mai bine alegi posta ca ajunge in 3-4 zile.

| Claudiu1009 a răspuns:

Am lucrat la Fun Curier, de obicei când trimiți comanda vei plăti bănuți pentru distanța comenzii. Cu cât e mai departe cu atât e mai scumpa și depinde ce trimiți pentru ca ți se cântărește.

| Question101 explică:

Transportul il platesc eu, pentru ca asa m-am inteles cu clientul. El imi pune banii de transport in cont si eu platesc transportul.