| Reddfox a întrebat:

Care a fost cea mai mare viteza atinsa vreodata? Si de unde a aparut mitul ca daca mergi cu o viteza foarte mare (viteza sunetului) poti calatori in spatiu?

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Vrei sa spui in timp, nu?
"Mitul" a aparut din teoria relativitatii a lui Einstein ce face posibila "calatoria in timp" dar doar in viitor. Filmul Interstellar iti poate face o idee despre efect, iar de explicat, un clip pe Youtube o poate face mult mai bine decat mine

| Reddfox explică (pentru tacitacitaci):

Da voiam sa spun timp big grin

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Viteza sunetului nici măcar nu e foarte mare.
Mitul despre care vorbești nu e un mit, e o realitate. Momentan, doar teoretică. Vitezele așa-numit „relativiste" (care te-ar putea face să ajungi undeva, cândva, în viitor) încă n-au fost atinse. Dar un astronaut american a câștigat leafa pe vreo câteva minute în plus pe care le-a petrecut în spațiu față de timpul terestru. Caz real.