| vlad_2771 a întrebat:

Care a fost prima putere economica si militara a lumii, dupa primul razboi mondial?

7 răspunsuri:
| agent003 a răspuns:

SUA, deoarece ea a intrat in I razboi mondial, in anul 1917, si nu a suferit pierderi mari, de fapt ea s-a imbogatit vinzind armament in Europa

| KodrutZ a răspuns (pentru agent003):

Teoretic, da, practic, rusii aveau tancuri cit sa mature cu toti aliatii intr-un weekend asa, de distractie.

| agent003 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da nu zic nimic, si Rusia sovietica era o putere mare, dar in primul rind SUA a fost cea ce nu a avut de suferit din urma I razboi, caci Rusia da

| KodrutZ a răspuns (pentru agent003):

In perioada respectiva, daca era sa se continue razboiul Rusia vs aliati, totul s-ar fi rezumat la cine avea mai multi oameni de sacrificat si cine reusea primul sa asimileze mai bine tehnologia germana. De pe la inceputul lui 1944, la nemti problema nu era lipsa tehnicii militare, ci lipsa oamenilor instruiti si a combustibilului.

| agent003 a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa fi vrut SUA, Germania avea sa ramana destramata in 4 sfere de influenta, dar nu, SUA a vazut in Germania, un stat concurent ceea ce nu a permis destramarea ei de pe harta politica

| KodrutZ a răspuns (pentru agent003):

Ar fi fost prea complicat cu 4 sfere, SUA aveau nevoie de un inamic mare si inspaimintator, mai exact rusii. La fel cum acum au nevoie de "teroristi".

| alexs99 a răspuns:

Prima putere economica si militare a lumii dupa ''Marele Razboi" a fost S.U.A in special dupa vanzarea armamentului.