| Black13LoL a întrebat:

Care ar fi conditile normale de functionare a unui microbuz/autobuz de transport elevi, pentru naveta, intre 2 orase/sate? Va dau un exemplu pe care l-am intalnit eu, pe o distanta de 30 km, un autobuz, sau mini bus, cu 27 locuri. Situatia sta in felul urmator, sunt 27 locuri 27+1 (sofer), dar pe ruta respectiva sunt 40+ copii navetisti, caldura pe timp de iarna este egala cu -2/3 grade, afara sunt -12 grade, in respectivul autovehicul sunt -15, tot drumul, 45 minute aproximativ, vara, situatia sta invers, 30 grade afara, in bus 45, pe langa asta, elevii sunt acompaniati de alte persoane luate la ocazie, deci se ajunge ca intr-un autobuz de 27 persoane sa fie 50 +, am vazut caz cu autobuz de 15+1 sa fie baga-te 32 persoane, dar, da, ce ati face in acest caz?

1 răspuns:
| francut a răspuns:

Reclama la Inspectoratul scolar. Nu au voie sa bage asa de multi elevi. Ori 2 masini, ori 2 drumuri.
Este ILEGAL sa ia persoane straine. Chiar si politia poate rezolva ceva, cu conditia sa vrea.