| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi etapele creării unei cărți de colorat pentru copii?
Mă pasionează oarecum caricaturile pentru copii și mă gândeam să încerc.
De ce instrumente/ aplicații aș avea nevoie pentru asta?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu ai face in format digital si eventual lansat sub forma de aplicatie?

| NLS a răspuns:

Eu as zice ca prima etapa ar consta din materializarea gandurilor si ideilor pe care le ai acum, pe hartie, cu un creion/mina de carbune.
Niste simple schite de personaje, fara o poveste anume.

Le arati catorva persoane/prietene apropiate, care au copii si astepti sa primesti feedback (de la parinti, nu neaparat de la copii).

Apoi cauti ce s-a scos pe piata in ultimii ani.
Valabil mai ales daca se dovedeste ca ai talent la asa ceva si vei dori sa monetizezi creatiile.
Crede-ma ca nu vrei sa muncesti cateva luni ca apoi sa constati ca exista ceva pe piata ce urmareste cam aceeasi poveste cu a ta.
Coincidenta e mica, insa nu imposibila.
Ar trebui sa intrebi pe la librarii de niste titluri care au aparut in ultimii ani.

Iti vor fi de ajutor si drept suport, insa vei sti si ce sa eviti.
Nu trebuie sa le cumperi, cred ca gasesti si pe net macar copertile.

In urmatoarea etapa, incropesti povestea, daca vrei sa impletesti toate personajele intr-un fir epic, sau pur si simplu, stabilesti obiectele si/sau caracterele ce vor aparea pe fieare foaie in parte.

Pentru creatia propriuzisa, vei avea nevoie de o tableta grafica,
si de un program de grafica vectoriala.

Inkscape cred ca e suficient pentru inceput, si e gratuit.

Alte doua ar fi Adobe Illustrator (abonament lunar)
sau
Affinity Designer (momentan e 27 euro, caci e redus la jumatate. Primesti licenta pe viata, si toate update-urile ulterioare sunt gratuite).

https://affinity.serif.com/en-gb/designer/

Sau Corel Draw (nu stiu exact cat costa).

Tablete grafice - exista 3 firme mai renumite:

01) Wacom
02) Huion
03) XP-PEN

Wacom sunt cele mai bune, dar si cele mai scumpe.

Eu am una de la XP-PEN, se numeste "Deco01 v2",
si pentru cat a costat, e decenta.

Insa daca iti permiti, Wacom ar fi de preferat, sau macar Huion.

Software-ul lasa putin de dorit la XP-PEN (la toata gama de produse).

Cu mouse-ul nu ai sanse sa realizezi nimic,
nu ai posibilitatea sa reglezi grosimea liniilor in functie de cat de tare apesi,
sau aspectul (amprenta liniei - dreapta, sau sub un unghi),
sau tonul culorii (mai inchis, mai deschis) in mod dinamic (in timp ce tragi liniile).

https://www.youtube.com/watch?v=9yTA1P8SrqI

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult pentru sfaturi.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Formatul foii il stabilesti singura, in programul de desenat.
Exista sabloane, sau introduci dimensiunile dorite.
De regula, cartile se tiparesc in formatul B5, dar nu e o regula.

Lungimea formatului B5 este latimea formatului B4, deci vei avea nevoie de dimensiunile:

176 pe latime si 250 pe inaltime
(unitatea de masura: mm)

https://en.wikipedia.org/......Paper_size

https://upload.wikimedia.org/......ation2.svg

Despre tabletele Wacom ar mai fi de spus ca la acelasi pret cu una Huion sau XP-PEN, ofera mai putine dotari (rezolutie mai mica, camp de toleranta mai mare, etc ).
Insa au marele avantaj ca se pot seta si customiza scurtaturile butoanelor cum doresti.

Ce zice tipul in clip e valabil si la celelalte branduri: stylusurile nu necesita baterie (mi se pare ca exista un singur model mai vechi la XP-PEN pe baterii).

Orice tableta ai cumpara, necesita o perioada de acomodare, de practica... la inceput o sa te simti cam ciudat.
Am pus mana si pe 2 tablete Wacom (credeam ca doar a mea e ciudata), sunt la fel la inceput.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De minte, deoarece cap ai.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu prea mai este apreciată o carte de nici un fel, copiii se joacă pe tabletă, pe pc, în funcție de educația și exemplul dat de părinți.Prima etapă ar fi să ai o poveste pe care să o transpui în imagini, căci în funcție de asta va atrage sau nu. Apoi ilustrațiile să fie cât mai colorate, asta cu siguranță va atrage pe cei mici. Dacă ai trecut de etapele acestea de restul se ocupă editura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei sa faci o carte de colorat si nu una de povesti?
Cumpara mai multe carti de felul ăsta si vei intelege foarte usor cum sta treaba.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mă refer la idei, tehnici de desen...ci mai degrabă la mod de lucru, la partea tehnică.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Partea tehnică e sa creezi pe planse de desen ce vrei sa faci si apoi mergi cu ele la tipografie si scoti o carte.
Dar ai nevoie si de o editura.