| Mynameiz a întrebat:

Care e diferenta intre invertor de sudura, transformator de sudura si aparat normal de sudura?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Transformatorul de sudura e un aparat simplu. Are doua bobine, un miezi de fier, si borne. De aceea, e mai fiabil, si poti lucra ani de zile inainte sa se strice. Insa sudura cu el e limitata. In general poti suda doar otel, fier obisnuit, nici macar oteluri aliate (cele de calitate, mai rezistente), caci pentru asta electrozii speciali pentru oteluri aliate au nevoie de curent electric continuu, ceea ce transformatorul nu poate oferi (el lucreaza in curent alternativ). Inca o deficient a transformatorului e ca din cauza miezului de fier, greutatea lui e considerabila, deci transportul lui poate fi dificil. E ideal pentru lucrarile facute in casa.
Cu invertorul ai ceva mai multa libertate de miscare, poti suda si otel aliat, si otel inox, si fonta. Este mult mai mic, deci poti merge cu el oriunde sa sudezi. Deficienta invertorului e ca este foarte sensibil, se strica mult mai usor decat un transformator.
Cit despre un "aparat normal de sudura", poate ne spui ce vrei sa zici prin asta. Daca te referi la convertoare, cele care se folosesc in fabrici, afla ca dimenisiunea uriasa il face nedeplasabil, eventual deplasabil pe distante mici, insa cu el sudezi tot ce se poate suda, otel, otel aliat, inox, fonta, aluminiu, etc. Calitatea sudurii este superioara, dat fiind ca curentul este special creat pentru a face sudura cit mai buna.
Ti-am spus asta ca sudor de meserie ce sunt, deci ce ai aflat acum e informatie de mina intiia happy.