| nukeyly a întrebat:

Care e diferenta dintre ceara de pantofi si ce de epilare ca compozitie, dar si ca rezultate pentru incaltaminte de piele? Alte variante recomandate cu ceara de albine sau echivalent gen sau de oaie.

In ce masura se justifica un pret de 40-50 ron pe 100g ceara? Ex :

Ceara pentru incaltaminte Garmont Shoe Wax 100ml Info Preț cu TVA: 49 36.75 RON
https://www.nootkasport.ro/......-69605.htm

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

Ceara pentru pantofi și cea de epilare sunt două produse diferite cu compoziții și utilizări diferite.

Ceara pentru pantofi este concepută pentru a proteja și hidrata pielea încălțămintei și pentru a-i conferi un aspect lucios. Este adesea făcută din ceară de albine, ceară de carnauba și uleiuri esențiale și poate conține și alte ingrediente pentru a oferi protecție suplimentară împotriva murdăriei și a apei.

Pe de altă parte, ceara de epilare este folosită pentru îndepărtarea părului nedorit de pe corp și este făcută în principal din rășini și uleiuri esențiale.

Deși compoziția celor două produse este diferită, ambele pot fi făcute din ceară de albine sau alte surse naturale, cum ar fi ceara de carnauba sau ceara de oaie.

Pretul cearii pentru pantofi poate varia in functie de calitatea produsului, de dimensiunea ambalajului si de brand. Pentru unele marci de renume, cum ar fi Garmont, pretul poate fi mai ridicat din cauza calitatii produsului si a reputatiei brandului. Cu toate acestea, exista si alternative mai accesibile, cum ar fi ceara de albine sau alte produse de marca mai ieftine.