| anonim_4396 a întrebat:

Care element are cele mai pronuntate proprieteti nemetalice?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Caracterul metalic scade de la stanga la dreapta astfel un element aflat in primele grupe are un caracter accentuat decat cele de la sfarsitul tabelului, in cazul tau Clorul este thinking pentru ca se afla in grupa a VIIa

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Fluorul are cel mai pronuntat caracter nematalic din sistemul periodic.
Se noteaza F si faca parte din grupa halogenilor.

| Mh1 a răspuns (pentru Azµre):

Dintre clor, sulf, azot si carbon care este?

| Azµre a răspuns (pentru Mh1):

Oxigenul, azotul, sulful si carbonu toate au caracter nemetalic, caracterul nemetalic variaza in functie de grupa si de perioada

| Azµre a răspuns (pentru Mh1):

Caracterul metalic scade de la stanga la dreapta astfel un element aflat in primele grupe are un caracter accentuat decat cele de la sfarsitul tabelului, in cazul tau Clorul este thinking pentru ca se afla in grupa a VIIa

| Azµre a răspuns:

Si funda mea unde e?

| 123catalino a răspuns:

Foaia cana orice ce nu-i facut din fier, aluminiu, otel, bronz si metal

| Azµre a răspuns (pentru 123catalino):

N-ai inteles intreabrea. Proprietati metalice ai si tu ca om. E vb din pct de vedere chimic. si te contrazic pentru ca, o cana este facuta din ceramica, ceramica contine potasiu => potasiu este un metal alcalin, si are prorpietati metalice prin urmare ai gresit cu cana laughing