| Goldenboy97 a întrebat:

Care este cel mai lung cuvant al limbi romane?

Răspuns Câştigător
| PeStraziGoale a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. Acesta contine 44 de caractere.

4 răspunsuri:
| razwan3l a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza aici gasesti mai multe http://stiati-ca.com/limba-romana-stiati-ca/

| dudutm a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza - 44 de litere, e termen medical

| TSO7 a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. Acesta contine 44 de caractere. Electroglotospectrografie (termen medical, 25 caractere) este cel mai lung cuvant cuprins in DEX `98 si inseamna "metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful".

| Felix1985 a răspuns:

Solutii aici www.googlehammer.com