| lauthebest_8914 a întrebat:

Care este definitia nuvelei, schitei, basmului si fabulei...

Răspuns Câştigător
| diaηα a răspuns:

Nuvela - specie a genului epic in proza, cu un numar redus de personaje, cu un singur fir epic dar cu un conflict puternic evidentiat intre persoanje.
Schita - operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acţiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenţei lor.
Basm-Naratiunea(populara) cu elementele fantastice supranaturale, care simbolizeaza fortele binelui si ale raului in lupta pentru afirmarea binelui si dreptatii.
Fabula-Cuvantul Fabula provine din limba latina si inseamna, între altele, „poveste" (relatare a unor lucruri imaginate), fiind astfel o povestire, în versuri sau în proză, de tip alegoric având un scop instructiv şi moralizator, sau poate fi definita ca specie literară aparţinând atât genului epic (prin componenta ei narativă), cât şi celui didactic (prin caracterul ei de „invăţătură".

9 răspunsuri:
| lolly1130 a răspuns:

Nuvela se referă la o lucrare de ficțiune care este de obicei scrisă în proză, în mod obișnuit sub formă de narațiune. Este mai lungă decît povestirea („short-story") sau schița și mai scurtă decît romanul.
Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.
Basmul (din sl. basnŭ: născocire, scornire), numit și poveste, este alături de povestire, snoavă și legendă, una dintre cele mai vechi specii ale literaturii orale, semnalată încă din antichitate, răspîndită într-un număr enorm de variante la toate popoarele.
Fabula este o scurtă povestire alegorică, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite moravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta. Ea are urmatoarea structură: povestirea propriu-zisă si morală. Figura de stil folosita in general este personificarea.

| lolly1130 a răspuns:

Nuvela se referă la o lucrare de ficțiune care este de obicei scrisă în proză, în mod obișnuit sub formă de narațiune. Este mai lungă decît povestirea sau schița și mai scurtă decît romanul.
Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.
Basmul (din sl. basnŭ: născocire, scornire), numit și poveste, este alături de povestire, snoavă și legendă, una dintre cele mai vechi specii ale literaturii orale, semnalată încă din antichitate, răspîndită într-un număr enorm de variante la toate popoarele.
Fabula este o scurtă povestire alegorică, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite moravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta. Ea are urmatoarea structură: povestirea propriu-zisă si morală. Figura de stil folosita in general este personificarea.

| oanna_4635 a răspuns:

Nuvela se referă la o lucrare de ficțiune care este de obicei scrisă în proză, în mod obișnuit sub formă de narațiune. Este mai lungă decît povestirea sau schița și mai scurtă decît romanul.
Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor
Basmul, numit și poveste, este alături de povestire, snoavă și legendă, una dintre cele mai vechi specii ale literaturii orale, semnalată încă din antichitate, răspîndită într-un număr enorm de variante la toate popoarele.
Fabula este o scurtă povestire alegorică, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite moravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta

| Dildau a răspuns:

Nuvela este o specie epica ce urmareste caracterizarea unui personaj prin actiunile facute de acesta, povestea propriu zisa fiind mai putin importanta. (Popa Tanda- Ioan Slavici)
Schita este tot o specie epica inventata de Ion Luca Caragiale, ce urmareste trasarea unui portret din toate clasele sociale, autorul ironizandu-le comportamentele.(D-l Goe, Bubico, Vizita... - I.l. Caragiale)
Basmul este o specie epica in care apare in antiteza binele si raul (reprezentate prin personaje opuse, iar cel ce reprezinta binele este un model pentru toti oameni) si in care apar trasaturi umane, dar si unele supranaturale. Este specific folclorului romanesc.(Praslea cel Voinic si merele de aur- Cules de Petre Ispirescu )
Fabula este o specie epica in versuri sau ca simple texte, din care putem deduce o invatatura, o morala, transmisa prin personificarea unor animale, insecte, pasari, obiecte etc. (Boul si Vitelul- Grigore Alexandrescu)

| ZoOm3 a răspuns:

Nuvela este opera epica, in proza, cu actiune mai dezvoltata decat a schitei, cuprinzand o succesiune de episoade unite intr-o actiune complicate progresiv, la care participa un numar mai mare de personaje complex caracterizate.

| norbyboy a răspuns:

Nuvela - specie a genului epic in proza, cu un numar redus de personaje, cu un singur fir epic dar cu un conflict puternic evidentiat intre persoanje.
Schita - operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acţiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenţei lor.
Basm-Naratiunea(populara) cu elementele fantastice supranaturale, care simbolizeaza fortele binelui si ale raului in lupta pentru afirmarea binelui si dreptatii.
Fabula-Cuvantul Fabula provine din limba latina si inseamna, între altele, „poveste" (relatare a unor lucruri imaginate), fiind astfel o povestire, în versuri sau în proză, de tip alegoric având un scop instructiv şi moralizator, sau poate fi definita ca specie literară aparţinând atât genului epic (prin componenta ei narativă), cât şi celui didactic.

| norbyboy a răspuns:

Nuvela - specie a genului epic in proza, cu un numar redus de personaje, cu un singur fir epic dar cu un conflict puternic evidentiat intre persoanje.

| alex_3954 a răspuns:

Def nuvelei :Nuvela se referă la o lucrare de ficțiune care este de obicei scrisă în proză, în mod obișnuit sub formă de narațiune. Este mai lungă decît povestirea („short-story") sau schița și mai scurtă decît romanul. Def schitei :Schița are un caracter dramatizat, de foarte multe ori dialogurile pot fi mai importante decât narațiunea propriu-zisă. Acțiunea schiței se desfășoară pe o durată scurtă și are loc, în general, într-un decor unic. Personajul principal este caracterizat într-o manieră stilizată, construcția sa fiind realizată din perspectiva unei trăsături interioare. Def basmului :Basmul (din sl. basnŭ: născocire, scornire), numit și poveste, este alături de povestire, snoavă și legendă, una dintre cele mai vechi specii ale literaturii orale, semnalată încă din antichitate, răspîndită într-un număr enorm de variante la toate popoarele. Def fabulei Fabula este o scurtă povestire alegorică, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite moravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta. Ea are urmatoarea structură: povestirea propriu-zisă si morală. Figura de stil folosita in general este personificarea.