| Neindemanatul a întrebat:

Care este diferenta dintre biografie si bibliografie please help fastt!

Răspuns Câştigător
| Blackrose4 a răspuns:

Bună!
Bibliografia se scrie la sfărşitul unui proiect, unei lucrări, cărți etc., şi cuprinde conținutul (titlurile) sau sursele de unde s-a inspirat persoana care a scris proiectul, cartea etc. Iar biografia conține informații despre viața unei persoane/ personalități de-a lungul anilor. Presupun că ai observat că în unele cărți, undeva la început, scrie informații despre autorul cărții, aceea fiind biografia. happy

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Biografia este viata unei personalitati, pe ani.
Exemplu: se incepe cu anul nasterii, apoi se pun anii de studii si unde si ce a studiat, anii aparitiei cartilor pe care le-a scris si tot asa, pana la anul mortii.
Bibliografia este lista de lucrari din care citezi atunci cand ai de facut TU o lucrare de licenta, master, doctorat etc.
Bibliografia se scrie la sfarsitul lucrarii, in ordine alfabetica dupa numele scriitorului.

| Kaℓi a răspuns:

Biografia este o lucrare care prezinta viata unei persoane iar bibliografia este o lista de lucrari, scrieri legate de un anumit subiect, sau lista lucrarilor unui autor.

Dar care e diferenta dintre "Neindemanatul " si altceva, inteligibil, cum ar fi "neindemanaticul"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.BIOGRAFIE - Expunere (scrisă și comentată) a vieții unei persoane.
2.BIBLIOGRAFIE-Descriere de specialitate a lucrărilor unui autor sau a lucrărilor referitoare la o anumită problemă.

| Elliewayne2000 a răspuns:

Biografia esteo scriere in care se expune si se comenteaza viata unei persoane.De ex.:Viata lui Mihai Eminescu "de George Calinescu
Bibliografia este, in sensul ei cel mai general, o lista a lucrarilor unui autor sau a scrierilor referitoare la o anumita problema. Orice manual, orice lucrare stiintifica, oricare ar fi domeniul tratat are la sfarsit o bibliografie, adica o lista a cartilor sau articolelor consultate de autor in vederea elaborarii proprie-i lucrari.