| AntoniaOrman a întrebat:

Care este diferenta dintre bursa de merit si bursa de studiu?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în Metodologia de la linkul :
http://www.isj.gl.edu.ro/......0ELEVI.pdf

Toate cele bune!

| Eastwood a răspuns:

Bursa de merit este pentru rezultatele tale obtinute. ( asta nu o primesc toti ).
Bursa de studiu se refeta tot la calificativele tale in decursul anului universitar!

| Northwind a răspuns:

Ce e o bursa de studiu si care sunt criterile de acordare?
Bursele de studiu sunt burse destinate studentilor cu rezultate bune in decursul anului universitar. Pragul si modul de acordare, precum si sumele sunt stabilite de fiecare universitate si facultate in parte. In general studentul trebuie sa intocmeasca o cerere prin care solicita acordarea bursei, facultatea acordand o bursa in general in functie de medie (de la 8, 50 sau 9 sau chiar peste 9, 50 in functie de facultate si de mediile generale ale studentilor dar coborand la doar 8 pentru unele facultati tehnice) (la Universitatea tehnica Asachi se dau burse, mici, si la 7.30) si de fondurile disponibile.
Unele facultati dau burse de studiu inca din primul semestru al anului I, pe baza mediei de admitere.

Ce e o bursa de merit si care sunt criteriile de acordare?
Bursele de merit sunt dedicate studentilor cu rezultate deosebite si cu activitati extracurriculare. Studentul trebuie sa intocmeasca o cerere pentru a primi o bursa de merit, care este analizata si se acorda in functie de medie (care trebuie sa fie prima/printre primele pe anul de studiu la specializarea studentului) Bursele de merit sunt in general mai mari decat bursele de studiu.

| bursuc001 a răspuns (pentru Northwind):

Bună!

În cazul în care NU cunoşti Regulamentul TPU, îţi comunic că ai OBLIGAŢIA de a indica SURSA de copy & paste!

Vezi detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

În cazul tău, pasajele au fost COPIATE de la linkul :
http://www.cetedoare.ro/faq_files/1.htm

Pe viitor, să indici SURSA de copy & paste!

O seară frumoasă!

| Northwind a răspuns (pentru bursuc001):

Îmi pare rău, n-am mai intrat de câțiva ani. happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Northwind):

Nici o problemăwinking
Totuşi, ai cont din 2013 : şi atunci era aceeaşi REGULĂ happy

Toate cele bune!

| Northwind a răspuns (pentru bursuc001):

Totuși, pe-atunci nu se ținea cont.winking Mulțumesc pentru atragerea atenției.

| bursuc001 a răspuns (pentru Northwind):

Cu plăcere happy
Acum se ţine cont deoarece, dacă nu se indică sursa de copy & paste, se încalcă drepturi de autor!

O zi frumoasă!