| COOLboY a întrebat:

Care este diferenta dintre Facebook, Twitter, MySpace si Hi5?
Care sunt diferentele dintre aceste 4 retele de socializare?
Funda + Vot!

Răspuns Câştigător
| bunny112 a răspuns:

Diferenta intre Facebook si hi5
Pentru inceput am studiat cu mare atentie o perioada diferentele intre Facebook si hi5 cel putin in Romania, este frustrant dar de astepta.
1 Hi5 se bucura de o mare popularitate printre romani, iar Facebook parca acum rasare desi a aparut prin 2003-2004.

2 Diferenţa dintre facebook şi hi5 în România este că, în general, facebook-ul este promovat de către persoanele care au o expunere publică mai mare; în schimb hi5-ul chiar dacă a pornit de la acelaşi nivel de la care a pornit (diferenţa de acel 1 an în plus/minus e ireleventă având în vedere că explozia în online-ul românesc a venit după lansarea acestor site-uri) şi myspace-ul, zorpia şi alte reţele de socializare, a atras mult mai bine userii români în a-şi creea un profil virtual unde să îşi adauge pozele

3 Alte diferenţe pentru care hi5 a depăşit în România facebook-ul este că hi5-ul oferea de mai mulţi ani site-ul tradus în limba română (aproape de la început), iar încă un element foarte important erau linkurile custom. Ţin minte, cât de uşor era să îmi dau linkul de hi5, poreclamea.hi5.com, pe mess, decât să dau un întreg "cârnat" de link. A venit şi moda… celor mai multe viewsuri, commenturi, prietenilor…

Totusi insistenţa cu care se pronunţă cuvântul facebook la televizor şi cu care se scrie în ziare online şi offline, mă face să cred că unii îşi iau comisioane la fiecare pronunţare a acestui cuvânt. O fi chiar aşa? Poate pare putin absurd, dar Doamne ce nu este absurd in media astazi?!

2 răspunsuri:
| roby_6848 a răspuns:

Facebook e pentru socializare cu filme, poze, like,. Twitter e in engleza a ciripi, tot un site de socializare, doar ca eu pot ciripi ceva si altul sa citeasca iar hi5 si MySpace nu's bine de nimic. fundabatting eyelashes?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul e acelasi: socializarea. Probabil popularitatea. Facebook`ul e cel mai popular dintre cele enumerate de tine.