| Bogdan201739 a întrebat:

Care este diferenta dintre hotel si pensiune?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Hotel - structura de primire turistica amenajata in cladiri sau in corpuri de cladiri, care pune la dispozitia turistilor camere, garsoniere sau apartamente dotate corespunzator, asigura prestari de servicii specifice si dispune de hol de primire (receptie) si de spatii de alimentatie in incinta.
Pensiune turistica - structura de primire turistice, avand o capacitate de cazare de pana la 20 camere, totalizand maxim 60 de locuri, functionand in locuintele cetatenilor sau in cladiri independente, care asigura in spatii special amenajate cazarea turistilor si conditiile de pregatire si servire a mesei.
Pensiunile agroturistice - structuri de primire turistice de capacitate de cazare de pana la 8 camere, functionand in locuintele cetatenilor sau in cladiri independente, care asigura in spatii special amenajate cazarea turistilor si conditiile de pregatire si servire a mesei, precum si posibilitatea participarii la activitati gospodaresti sau mestesugaresti.

| Tomosoiu_Cristian_1989 a răspuns:

La pensiune tarifele sunt mai mici insa sa nu ai asteptari prea mari. De exemplu baia poate fie la comun si stai "la coada" cand ai mai multa nevoie.

| mihai69 a răspuns (pentru Tomosoiu_Cristian_1989):

Există și hoteluri cu baia la comun, la fel cum există și pensiuni de 5 margarete, cu dotări pe care puține hoteluri le au. Nu asta este diferența.