| tas3linh0 a întrebat:

Care este diferenta dintre o chitara acustica si una clasica?

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

Nu e acelasi lucru. Desi amadoua trec drept chirai clasice, fata de cele electrice, o chitara acustica are cutia mai mica si mai supla, suneul mai cristalin - spre ascutit - se preteaza mai bine pentru solo-uri - se simte pe ea sa faci vibratto si alte smecherii. O chitara clasica e mai mare, are sunetul mai cald sau mai infundat, merge sa faci acompaniament cu ea, sa canti blues sau latino - in general zanga- zanga. Pe o chitara acustica poti sa pui corzi de electrica - de metal - subtiri, pe un clasica poti pune corzi metalice dar mai groase, sau de plastic, pe care se canta mai usor - dar se aude incet si infundat. Recunosc, sunt fac acustica.

2 răspunsuri:
| VictorRecords a răspuns:

E acelasi lucru

| catalinsef a răspuns:

Nu e diferenta