| Tanasa_Alex_1992 a întrebat:

Care este diferenta dintre o placuta de ram de 8 gb cu frecventa de 2400mhz si o placuta de ram tot de 8 gb dar cu frecventa de 3000 mhz

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident, frecventa. Cea de 3000 mhz va fi mai rapida, depinde si ce procesor ai, diferentele nu vor fi extraordinar de mari, insa e clar ca cea de 3000 mhz e mai rapida. Frecventa este in stransa legatura cu transferul de date intre procesor si memoria ram, deci, in principiu, cu cat mai mare, cu atat mai bine.