| Petrre69146 a întrebat:

Care este diferenta dintre vegetarieni si vegani?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ambele categorii consuma numai vegetale.
Diferenta este ca vegetarienii mai prepara vegetalele; pe cand veganii le consuma ca atare, in stare cruda, fara sa le fiarba, coaca, prajeasca.
De exemplu, vegetarienii fierb cartoful; pe cand veganii il curata de coaja si il mananca asa crud. Am incercat si eu sa il mananc asa, dar stomacul nu m-a lasat sa il inghit. ^_^

| crysty1222 a răspuns:

Vegetarianismul este o dieta care se bazeaza doar pe alimentatie, iar veganismul este un stil de viata. Veganii exclud mai multe lucruri decat vegetarienii, mai exact tot ce provine de la animale, printre care si haine sau alte accesorii de origine animala.