| NakGeorge a întrebat:

Care este diferenta intre tuica, palinca si rachiu/rachie in afara de denumire si zona in care se produce?

Răspuns Câştigător
| Catalina990099 a răspuns:

Pălinca se face din dubla distilare a fructelor. rachiul este obținut prin distilarea sucurilor rezultate din fermentarea fructelor sau a cerealelor, sau chiar prin distilarea vinului. Țuica se obtine doar prin fermentarea si distilarea prunelor.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rachia este tuica din zona banatului, la prima distilare si acestea nu depasesc 40-45 grade. Palinca este prin Ardeal, se fierbe a doua oara si depaseste 50 grade.

| relian a răspuns:

Diferenta poate sta in grade alcoolice si aroma.Deci depinde si din ce o faci, va lua aroma fructului, ori semintelor din care este facuta.De gradele alcoolice depinde de cate ori se distileaza.

Ca nume diferenta este legata doara de zona, asa zic oamenii dint'o zona anume la acea bautura, asta e tot.

| gabicoo a răspuns:

Palinca e dublu distilata " trasa de doua ori la cazan ".
Țuica e distilata o singura data.
Despre rachie nu detin informatii. Nu e din zona mea.

| Michael1Mike a răspuns:

Gradele alcoolului din ele face diferenta