| Sebaseba33 a întrebat:

Care este faza cu astia de la NASA de le da un nume asteroizilor, cometelor etc? Daca ar fi sa ne loveasca un asteroid cu ce ne ajuta sa stim ca are numele "Gheorghe". Sau care e faza de a descoperii planete noi daca noi nici macar nu putem atinge viteza luminii.

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Nu ti se pare normal sa primeasca o denumire? Ele sunt inregistrate pentru a fi mai usor de identificat data viitoare, de obicei poarta numele celor ce le-au descoperit. Si cand o sa ne loveasca un asteroid, stai linistit ca ala nu "pluteste" pe langa noi si deodata cade, vine de la ani lumina si cand il vom vedea, nu mai sta nimeni sa il boteze.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Care e faza cu a descoperii planete noi daca noi nici macar nu putem atinge viteza luminii"

Este ca și cum i-ai fi întrebat pe Thomas Edison sau pe Nikola Tesla "de ce vă chinuiți să inventați curentul ăsta electric când noi nici măcar nu avem iPhone-uri să le încărcăm?"

| BloodyLips a răspuns:

Numele este pentru a le putea deosebi între ele, logic.Deoarece Pământul este suprapopulat ar ajuta găsirea unei planete cu condiții de viata asemănătoare.De asemenea, ar fi interesanta descoperirea unor altor forme de viata.Hai sa lăsăm treburile astea pentru specialiști, tu deocamdată ar trebui sa descoperi doar o carte de gramatica.

| Sebaseba33 explică (pentru BloodyLips):

Tot dau de oameni ca tine asa ca iti spun ce zice si Andrei Cosmin : "gramatica, ca gramatica dar daca te..."