| xSega a întrebat:

Care este logica Olx dacă îmi cere 6 euro ca să postez un anunț pe care îl vând cu 2 euro?

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe site-urile de anunturi sunt 2 feluri de "vanzatori":
- cei individuali, care doresc sa-si vanda 1-2 bunuri (cu scopul de "a scapa" de ei) si
- cei care fac comert, adica au cantitate de marfuri mai mare de vandut.
Pentru vanzatorii individuali, de obicei, anunturile pot fi gratuite (daca nu fac promovare prin publicitate sau nu doresc "garantia tranzactiei" si nu depasesc un numar /valoare de anunturi stabilit prin conditiile regulamentului site-ului).

| cristi202 a răspuns:

Vinzi anunturi cu 2 euro? happy

Pe OLX publici gratis, doar daca vrei sa promovezi anuntul, sa fie mai vizibil, dai 2 euro. Sau mai multi.

| xSega explică (pentru cristi202):

Da prima dată e gratuit apoi cere bani la un anunț din categoria la care ai postat înainte

| AlexSalling a răspuns (pentru xSega):

Vai de ei, e tot ce pot sa spun.

| cristi202 a răspuns (pentru xSega):

Daca e cum spui, atunci trebuie sa scoti 6 euro. Pentru tine n-are logica, pentru cei de la OLX are, ca banii intra in buzunarul lor. Sau cistigul nu ofera o logica destul de suficienta, indiferent cum ar fi el?

| Adry05 a răspuns:

Pai ce treaba are olx cu de ce suma vinzi tu? Ei isi vor partea ca-ti ofera posibilitatea sa-ti vinzi produsul, nu-i intereseaza ce si de ce valoare vinzi tu.

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca ai pus prea multe anunturi. Ai un nr limitat in fiecare luna, daca il depasesti dupa aceea trebuie sa platesti pentru celelalte.

| Edmonds2342 a răspuns (pentru Bondarel99):

Care e acel numar?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Edmonds2342):

Nu mai stiu exact. Eu pusesem in jur de 20 de anunturi si apoi mi-a zis ca trebuie sa platesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care sa fie logica... ei iti ofera un serviciu, pe care tu il vrei sau nu. E ca si cum ai spune care e logica sa dau 10 lei pe taxi desi eu m-am dus sa cumpar o paine de 2 lei

| ziftode a răspuns:

Cum spuneau si altii, e posibil sa aiba un mecanism de detectie a comerciantilor ascunsi si pentru care ar vrea sa incaseze taxe, fata de utilizatorii normali care sa aiba la vanzare 1-9 produse, dar nu mai mult

daca ai fost prins de un asa bot de pe site, atunci logica e ca tu postezi un anunt pentru un produs de 2eu, dar ei cred ca o sa il vinzi de 1000 de ori, asa ca sa te taxeze cu 6eu nu e exagerat

singura solutie pe care o vad la tine daca, intr-adevar nu esti comerciant ci utilizator normal, da-le niste mesaje si incearca sa ii convingi

sau sa iti faci alt cont...

| xSega explică (pentru ziftode):

Nu sunt comerciant, am mai avut înainte un obiect la aceeași categorie si de asta probabil

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns:

Niciuna. Acum, de ce ai da 6 euro pentru ceva ce valoreaza 10 lei? De ce sa-l pui la sponsorizate, lasa-l asa. Se va vinde daca se va vinde. O zi frumoasa.

| xSega explică (pentru AlexSalling):

Nu ca să îl pun la sponsorizare, îmi cere acei bani să îl pot publica

| AlexSalling a răspuns (pentru xSega):

Sa postezi pe olx e gratis. Sau nu?

| xSega explică (pentru AlexSalling):

E gratuit prima dată apoi văd că cer bani pe orice anunț

| AlexSalling a răspuns (pentru xSega):

E prima data cand aud asta. Daca e adevarat ce spui, Olx nu mai are nici o logica.

| Edmonds2342 a răspuns:

Vezi că ai obținea "fara promovare" și e gratis

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiMarin499 a răspuns:

Cum adica? care e logica Olx e o platforma online unde lumea cumpara și vinde pana la urma trebuie sa își i-a și iei un comision indiferent daca vinzi o masina de 3000 de euro sau o jucarie pentru copii cu 3 euro daca nu dorești sa platești banii suplimentari pentru anunțuri sponsorizate poti pur și simplu sa postezi anunțul gratis.

| Canndii a răspuns:

Unchiul meu avea un cont de 2 ani și se plângea de același lucru, se pare ca exista o limita lunară de anunțuri, sau limita de anunțuri pe categorie, orice ar fi. Fă-ți alt cont sau așteaptă pana in luna Mai.