Întrebare recomandată | AndreiAntiTot12 a întrebat:

Care este motivul pentru care avem deja-vu?

Răspuns Câştigător
| Ax3LdeV a răspuns:

Salut!
Uite cum vad eu treaba.
Informatiile vin si pleaca in timp cele vechi se sterg si raman "reziduri" in acestea ar ramne date care ar fi fost provenite din anumite simturi (auditiv, olfactiv, tactil..etc) Intrunirea unuia sau mai multor factori (simturi) ar produce acel dja-vu. Sarbatori fericite!

8 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pentru ca ai fost in locul ala in trecut. sus pe beat.

| MajinVegeta a răspuns:

Deja-vu-ul tine de domeniul paranormalului pentru ca nu se intampla din coincidenta. De exemplu eu cred ca unele situatii de deja-vu pot fi inceputuri de clarviziune. Unii ar spune ca exista lumi paralele, si de asta ni se intampla, ceea ce nu e imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| oykoj98 a răspuns:

Din cauze necunoscute creierul nostru stochiaza o amintire actuala undeva in trecut percepand prezentul ca fiind trecut astfel avand impresia ca am mai trait momentul.

| Seroquel a răspuns:

Poate fi ceva din creier care ne da senzatia asta, subconstientul sau anumite parti care sunt mai active decat normalul.Nu s-a gasit exact ce da aceste senzatii si de ce le avem.
Si o varianta neoficiala este ca pot fi senzatii si amintiri dintr-o viata anterioara.

| Seroquel a răspuns:

Poate te ajuta articolul asta:
http://m.digi24.ro/......-vu-507347

| Leon123ewcf a răspuns:

Cauta pe youtub este un canal care a postat despre chestia asta

| YasuoHDPVPRO a răspuns:

O mica parte din creierul tau ii apartine lui Nostradamus