| continutfragil a întrebat:

Care este nivelul de cunoaștere al unei limbi străine, din studierea acelei limbi la școală ca limba I? Dar ca limba II?

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Asta depinde de tine!
Personal am avut limba I Fraceza si Engleza limba II.
Dar in liceu am inteles mai bine Engleza si am schimbat optiunea de a invata franceza si acum ma descurc bine/binisor cu linba Engleza(altii spun ca e super vorbit/scris dar nu-i cred ca mai am de invatat)

La intrebarea ta daca stii sa vorbesti si sa te intelegi(sa nu dai din maini) e un nivel bun spre foarte bun mai ales daca nu folosesti termeni de specialitate(tehnologie/electronica/pictura/lingvistica/areonautica...) care sunt greu de gasit si dictionare.
Dar fara o studiere/meditatii chiar si singur/a nu o sa ajungi sa vorbesti/intelegi cursiv in orice limba!

Oricum nivelul pe care cred ca vrei sa-l aflii e unul mediu/mediocru ceea ce se poate obtine cam dupa 5/6 ani de scoala in care ai avut 1, 2, 3 ore pe saptamana si in functie de cat esti interesat de acea limba!

Astea fiind zise, cam din scoala fara o implicare personala, ajungi sa fi mediocru(in ziua de azi) spre...

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. Suntem francofoni dar vorbim mai bine Engleza! Ca nu suntem "fonfaiti"(pronuntia pe nas!) big grin

| Generalul a răspuns:

Teoretic ar trebui ca scoala sa ofere nivelul mediu de cunoastere pentru limba I si cel putin incepator pentru II, depinde si de timpul studiat, insa doar tu stii care iti e nivelul pentru o anumita limba. Pentru un angajator de exemplu nu va conta ce ai facut tu la scoala, ci doar nivelul real la care stapanesti limba.