| Florin458 a întrebat:

Care este remediul pentru mesajul " your computer is low on memory"? Am modificat parametrii de memorie si degeaba.Am citit pe net ca problema este cam des intalnita.Chestia e ca acum face figuri si cand incarc o pagina de net, afisand mesajul "Aw snap", ceva de genul.Am inteles ca ar fi vorba de memoria RAM care e prea putina, dar pana acum cateva zile rulam Youtube, Facebook etc simultan si nu facea figuri.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce Windows ai?
Daca ai 10: Treci la 8.1 sau pe Linux. E de la ultimul update.
Daca ai 8.1 sau mai jos; n-ai or suficient RAM si nici spatiu pe hard sa-si creasca fisierul paginare/ai setat o limita.
Cum sa cresti fisierul paginare: https://mywindowshub.com/change-virtual-memory-size-windows-8-1/
Nu virusii creeaza aceste simptome! Virusii devin din ce in ce mai silentiosi iar minatul si furtul de date sunt in trend, deci nu asta afecteaza.
Descarca CCleaner si curata PC-ul de fisiere inutile. Alternativ, poti folosi Disk Cleanup din Windows, si stergi din fiecare browser istoricul, cache-ul etc.
Cum sa folosesti Disk cleanup: https://neosmart.net/wiki/disk-cleanup/
Curatare browsere: https://support.google.com/......swer/32050
https://support.mozilla.org/......tes-stored

| Doja a răspuns:

Poate fi o combinatie de mai multi factori:
1) ai foarte multe programe care ruleaza in momentul respectiv
2) nu ai swap file suficient de mare
3) nu ai loc pe hard disk pentru fisiere temporare in browser

A doua poate fi generata fie de o marime fixa a swap file-ului (care iti extinde ram-ul pe hard disk cu marimea respectiva), fie de faptul ca nu mai ai spatiu pe drive-ul cu swap-ul, si acesta nu poate sa se auto-ajusteze in sus.

Formula e simpla: memorie totala = RAM + swap. Daca memoria folosita > memorie totala, ai eroarea respectiva.

| AlexDarius3 a răspuns:

Hmmm... ai verificat in Task Manager la preformance la memorie? cine stie? poate ai niste programe straine care mananca mult din memorie.

| TrustMeIKnow a răspuns:

Da este de la RAM, prea mutina memorie.
Nu stiu ce windows ai, sa zicem ca ai 10, acum cateva zile a fost facut un update, poate de la acel update patesti asta.
Incerca sa rulezi programe precum Razer Game, adica Game Booster-re in general, ele o sa goleasca memoria ram care este utilizata de anumite programe si servicii, poate te ajuta. Altceva ce poti face este sa umperi o placuta de macar 4GB de ram pentru a nu te mai chinuii cu programe + ca se observa diferenta daca ai mai muti rami.

| Florin458 explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor!
PC-ul este destul de vechi, am windows 7 pe el, iar singurele investitii au fost intr-un HDD si o sursa de-a lungul timpului.Jocuri nu am mai jucat de mult timp, cu exceptia celor de pe Facebook.Am scanat cu 2 sisteme antivirus si nu au gasit nimic, am instalat si CC cleaner si vad ca de circa 1 ora nu a mai aparut mesajul. Apare de regula dupa cateva ore de utilizare, in special seara, cand la un moment dat nu mai incarca nimic sau incarca foarte putin, apoi "Aw, snap".
Singurul program care ruleaza ar fi antivirusul si Adobe Flash.HDD are spatiu suficient, in partitia cu Windows am 72, 5 gb liberi, iar pe cealalta partitie am vreo 300 gb disponibili. Uneori aceleasi site-uri ruleaza fara probleme, incarca reclamele, alteori apare mesajul cu "your memory is low on computer" si se inchide pagina automat. Daca tot nu fac nimic nici cu aceste recomandari, cred ca ma orientez catre un PC nou, caci acum cateva luni la service baietii de acolo au zis sa nu bag in Pc-ul pe care il am acum bani pentru ca nu merita.

| TrustMeNIbba a răspuns:

Sterge din consola system 32. asa am facut si acum merge perfect

| CharlsLee6 a răspuns:

Exista destul de multe posibilitati, uite cateva exemple :
1. Ai un virus.
2. Ai prea multe programe si fisiere in pc.
3. Dezactiveaza programele care se pornesc automat odata cu Windows-ul.
4. Ai un windows care foloseste foarte multe resurse (ex. Windows 10)
5. Reinsaleaza Windows-ul.
6. Reinstaleaza Browserul (poate chiar o versiune mai veche).
7. Ai prea multe programe care ruleaza in background
8. Si cea mai dureroasa... mai baga RAM, minim 4 GB RAM ar trebui sa ai, cel mai recomandat ar fi 8GB.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru CharlsLee6):

4GB e cam putin mai ales pentru un sistem de gaming. 8GB ar fi recomandat.