| AlexMaftei2001 a întrebat:

Care este smecheria cu magnetul la camioane?
Ce inseamna mai exact?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Camioanele au un dispozitiv care se numeste tahograf care inregistreaza orele de condus, distantele parcurse si vitezele cu care s-a mers.

La camioanele vechi un magnet aplicat pe instalatia taografului deregla aparatul si nu se mai inregistrau datele complete. Astfel soferii puteau conduce fara sa respecte timpii de odihna.

La camioanele noi de la euro5 incoace nu mai functioneaza smecheria fiind protejate cu ceramica.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Ceramica NU ecraneaza campul magnetic!
Doar fierul (si compozitiile lui metalurgice) are efect magnetic.
(mai are efect magnetic si Kobalt-ul, dar este prea scump pentru asemenea "distractii" happy ).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu vad sa fi scris cineva ceva de ecranat.
Te plictiseai sau?

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Cu magneti poti influenta mecanismul daca nu este ecranat magnetic si este facut din metale feroase.
Mai nou, sistemele de tahometre sunt si ecranate magnetic, dar se folosesc componente ce nu se pot influenta prin camp magnetic sau electromagnetic (aliaje neferoase, circuite electronice ecranate).

| Brizbriz a răspuns:

Chesita asta inca nu a fost inlocuita cu GPS?