| CyberDune28 a întrebat:

Care rooter e mai bun dintre acestea? TP-LINK sau de la DIGI? De la digi are cablu de fibra optica si asta TP-LINK are cablu vechi. Ma intereseaza daca are WIFI mai bun.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Nu neapărat. Depinde ce viteza ai acum și mai degrabă de cat de noi sunt echipamentele pe care le conectezi la net. Daca nu ai dispozitive care să aibă antena de wifi6 degeaba ai routerul. Dar dacă îți iei wifi6 macar știi că pentru câțiva ani ești cu tehnologia la zi și dacă îți mai schimbi telefonul sau laptopul o sa poți beneficia de o viteza mai buna.

Daca ai acum macar 500 de mpbs te poți orienta pe un router wifi6.
Eu am abonamentul de 1GB cu router wifi6 și pe un s20 am prins și peste 800 de Mbps download și upload, deci blana.

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Sunt o grămadă de modele și la Digi și de la tp link. Depinde ce îți intră ție in apartament. Daca îți intră fibra, vei avea nevoie de un ont și apoi pentru că de obicei ont-urile de la ei sunt praf, trebuie pus ont-ul in modul bridge și apoi conectat un router ca lumea pe lan. Discuția e lungă și dacă nu te pricepi mai bine ceri ajutorul cuiva, mai ales că Digi are mai nou din modele de ont-uri chiar faine de la Huawei care te-ar scăpa de încă un router. Avea Dan Kadar de la zona it un video fain pe tema asta recent postat.

| CyberDune28 explică (pentru VoidEternal):

Si daca imi cumpar wifi 6 de la Emag il instalez degeaba, ca imi trebuie abonament special de la DIGI nu?

| VoidEternal a răspuns (pentru CyberDune28):

Nu neapărat. Depinde ce viteza ai acum și mai degrabă de cat de noi sunt echipamentele pe care le conectezi la net. Daca nu ai dispozitive care să aibă antena de wifi6 degeaba ai routerul. Dar dacă îți iei wifi6 macar știi că pentru câțiva ani ești cu tehnologia la zi și dacă îți mai schimbi telefonul sau laptopul o sa poți beneficia de o viteza mai buna.

Daca ai acum macar 500 de mpbs te poți orienta pe un router wifi6.
Eu am abonamentul de 1GB cu router wifi6 și pe un s20 am prins și peste 800 de Mbps download și upload, deci blana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei ce routere au ei sunt mult mai slabe fata de ce ai putea cumpara tu, poti sa iei un TP-Link Ax1500 si doar vb cu ei sa iti faca abonamentul de 1000 mbs