| Alexandra_7209 a întrebat:

Care sunt actele de care am nevoie daca vreau sa plec in strainatate(tara membra UE), cu avionul, neinsotita de parinti? Am 16 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de un act de identitate (carte de identitate sau pasaport) valabil si de o declaratie data de ambii parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in tara respectiva si indica ca insotitor major persoanalul de bord de pe avion(indicand numele companiei aviatice si numarul zborului). Numai bine!

2 răspunsuri:
| singuraticul21 a răspuns:

Un bilet de avio si o hartie semnata de ambi parinti ca is de acord si is iau la cunostinta ca iesi pe raspunderea lor. Aia se face la notar e vreo 35 de lei si cam atat

| Iulici94 a răspuns:

Nu stiu daca poti plrk k esti minora