| georgiana020 a întrebat:

Care sunt argumentele pro si contra publicitatii?

2 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Unele sunt informative, altele amuzante, dar cele mai multe enervante.

| Darkmagic a răspuns:

Te referi la publicitatea de la TV, ok?

Argumente contra ar fi ca cele mai multe spoturi sunt inepte, iti "taie" emisiunea sau filmul exact cand pare totul mai interesant, sau, faptul ca lungesc uneori nepermis de mult timpul pe care il petreci blocat la televizor. (un film de, sa zicem o ora si jumatate, ajunge lejer la doua ore daca socotesti si calupurile publicitare).

Sunt insa si destule argumente pro.

- Unele spoturi sunt amuzante, ori pur si simplu interesante, aflii de cate un nou produs.
- Pauzele de publicitate ne dau uneori timpul necesar sa facem altceva... Cati dintre voi nu au fumat o tigare, nu si-au facut patul, incalzit mancarea, etc, in pauza de publicitate a unui film? big grin
- Acum urmeaza argumentul pro suprem, happy adica faptul ca difuzarea spoturilor publicitare ne asigura gratuitatea receptiei programelor tv private.
O sa-mi spui "Pai eu platesc cablul!".
Nope, tu platesti o firma care iti trimite tie o suta sau doua sute de programe tv. Societatile de televiziune isi asigura profitul din publicitate, iar tie iti dau gratis programul, Antenele, PROtv-ul, Prima tv si oricare post privat nu-ti percep nicio taxa ca le vizionezi transmisiunile.

P.S. In mod normal, postul public TVR, ar trebui sa perceapa numai acea taxa radio/tv, FARA sa difuzeze publicitate, sau sa permita publicitatea ca mod de asigurare a profitului, dar sa ne "ierte" de acel abonament, pe considerentul ca in nicio tara din lume, Televiziunea de stat nu isi ia bani si de la populatie, si din difuzarea de spoturi. Ori platesti, ca la canalele "pay per view" ex: HBO, si atunci aia NU au voie sa-ti intrerupa emisiunea sau filmul cu nicio secunda de publicitate, ORI, iti asiguri veniturile numai din publicitate.
Romania fiind insa o...gluma de tara... big grin