Întrebare recomandată | JuAl a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele cumpararii unei locuinte prin credit ipotecar sau prima casa? Care este mai avantajos/recomantat? Ceedit ipotecar sau prima casa?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Prin credit ipotecar dai avans mai mare iar prima casa avans mai mic. Comisionu la prima casa e destul de mare si actele pana se aproba poate intarzia 2 luni. cazuri sant care platesc 20.000€ in plus comision prin prima casa. Roboru variaza cand urca cand coboara. Ca e una sau alta acelasi caca maca e. Ideal e prin dezvoltator platesti in 5 - 7 ani si ai scapat. Avans mai mic sau similar cu creditu ipotecar dar rata e de la 700€ pana la 1000€ pe luna si trebuie sa ai servici bun sigur. Sa vezi recenziile dezvoltatorului sa fie serios si la treaba. Comisionu la dezvoltator e mai mic comparativ cu prima casa sau ipotecaru si e inclus in pretul locuintei nu se simte asa mult.

| JuAl explică (pentru mgtow):

De unde atăta salariu în România (700-1000€)? Poate într-o altă dimensiune a unui univers paralel.

| mgtow a răspuns (pentru JuAl):

Soferii de autobuz castiga peste 1000€ in TM, B, CJ, OR

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In esență, dobânda e decisivă (presupunând că ai avansul minim cerut). Deci inspectează toate ofertele și apoi decizi. Tu