| j1NNNx a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavatajele panourilor solare?
se platesc taxe lunare la ele?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Avantaje:
- asigura independenta la energia electrica si/sau termica
- te costa doar achizitia, montarea si intretinerea.

Dezavantaje:
- noaptea nu functioneaza
- daca este innorat sau neorientat spre soare, atunci debiteaza energie mai redusa. Din acest motiv trebuie supradimensionat.
- din cauzele anterioare, costurile se amortizeaza la limita in clima tarii noastra

| j1NNNx explică (pentru Bula):

La ce te referi cu ultima idee?

| Bula a răspuns (pentru j1NNNx):

Ma refer la cantitatea redusa de energie solara captata (fata de latitudinile situate mai aproape de Ecuator, unde Soarele este mai "sus" si sunt mai putine innorari.

4 răspunsuri:
| munteanuionvictor a răspuns:

Avantajul e că se reduce factura de curent și dezavantajul este că sunt scumpe.

| Knu a răspuns:

Din cate stiu, nu se platesc taxe.

Avantaje: energia solara este o sursa de energie eco-frendly, regenerabila si inepuizabila. Un alt avantaj in reprezinta economia financiara pe care-o faci, investitia amortizandu-se relativ repede.

Dezavantaje: lipsa soarelui, a radiatiilor solare, DAR cu toate ca este innorat, o cantitate de radiatie tot reuseste sa patrunda si sa ajunga la ele.