| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai eficiente pastile daca vrei sa te sinucizi? Sau cel mai sigur e sa te arunci de la etajul 10? Dar dacă nu ai curaj sa te arunci de la etaj și nu ai pistol ce faci?
O sa îmi fac ziua de naștere și cred că o să îmi pun capătul, nu mai am pentru ce să trăiesc, am rămas fără părinți și am o depresie și anxietate imposibil de tratat cu orice tratament!

Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

Sper totusi sa intalnesti macar o persoana care sa te faca sa spui ca mai vrei sa stai. Nu voi sta sa iti insir acum cat de frumoasa e viata, ca as minti si prefer sa nu zic lucruri pe care nici eu nu le cred, dar sper ca pana vei ajunge acolo, sa gasesti macar o persoana care iti exprima iubire si compasiune.

67 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că o să îmi pun capătul. De ce crezi asta?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Fur curent dsgeaba! Nu pot sa merg la muncă am insomnie gravă, sunt constrâns să lucrez și nu pot din cauza insomniei, am incercat unele tratamente dar în zadar, asta e unu din motive mai sunt 100, ogrămadă de probleme am nu știu cât mai pot lupta, de exemplu hiperhidroza ceaniofaciala ( cred ) mă terorizează, îmi transpira fata de 50 de ori mai mult decât a unui om normal și nu exagerez, e imposibil de controlat, mereu sunt mega transpirat pe fata vara și eu fac dus zilnic, îmi creează un confort psihic foarte iritant, am multe probleme ar fi cea mai buna soluție dar nu am curaj

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am insomnie gravă. Cum o ai? Te pui în pat și ce faci? Cum funcționează?
am incercat unele tratamente dar în zadar. Tratamente că să tratezi ce? Dacă nu ești bolnav, nici un tratament nu funcționează. Tratamentele sunt pentru boli, nu pentru oamenii sănătoși. Logic, nu?
am multe probleme. Cum le ai? Dacă spui că ai o problemă, dacă o ai, e a ta. Să luăm una din ele. Doar una, să vedem cum o ai.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu pot sa dorm noaptea deloc

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu repet întrebarea, Te pui seara la ora 22 în pat și închiz ochii. Ce se întâmplă apoi?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nimic,nu pot sa dorm. Alte întrebări geniale de astea mai ai?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

O am pe acceași, genială, ca să te ajut să îți rezolvi problema.
Deci, te pui în pat, la ora 22, și închizi ochii. Nu poți să dormi. Dacă nu dormi, înseamnă că ești treaz, întins în pat, cu ochii închiși. Dacă ești treaz, înseamnă că faci ceva, sau nu? Stai nemișcat, ai ochii închiși, ești treaz. Înseamnă că faci ceva cu mintea ta. Ce faci cu mintea ta? Dă-mi un răspuns genial, dacă nu te-ai enervat prea tare, și te voi ajuta să dormi, dacă asta vrei.

| Mosotti a răspuns:

Intrebarea ta e putin naiva pentru ca si daca ar sti cineva, nu o sa spuna aici.
Dar in alta ordine de idei, este o intrebare normala.
Eu unu nu stiu care-s cele mai eficienta pastile pentru asta.

Insa iti zic ceva, NU te juca! Nu te juca ca poti ramane handicapat pe viata, stiu destule cazuri. Si daca iei pastile, si daca te arunci de unde te arunci, ca apoi ai sa regreti amarnic si nici sa mori nu o sa mai poti.
Una a sarit de la et 7 si a ramas paralizata de la brau in jos, avea 14 ani, ramasese corigenta si ii era frica ca o bate tacsu.

De unde stii ca e o depresie anxioasa imposibil de tratat cu orice tratament?! Le-ai incercat pe toate si n-au mers?
Ti=a zis un specialist ca nu merge nici un trat si nu va merge?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am incercat ogrămadă și nu au mers, sunt ok cat le iei și când nu le mai iei te rupe anxietatea și depresia. O sa incerc cu venlafaxina 150 mi sa părut cel mai bun dar pentru anxietate sociala nu găsesc nimic eficient, toate sunt 0. Sunt conștient că nu o sa mai scap de așa ceva, nici o depresie cronică nu poate fi vindecata cu tratament, nu mai fi naiv și nu mai crede in ce susțin medicii, astfel de depresii nu se mai pot vindeca indiferent de tratamentul luat, așa se întâmplă cand te duci prea târziu la doctor

| OldSoul a răspuns:

Sincer... Eu nu inteleg intrebarile de acest gen...
Adic vrei sa te sinucizi... ok...
Dar cum sa intrebi chestii de genul? Adic chiar te astepti sa-ti raspunda cineva? Sau chiar crezi ca stie cineva raspunsul la aceste intrebari?
E chestie logica... Daca te sinucizi, mori, daca mori, nu mai ai cum sa raspunzi pe TPU...

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Soluții pentru sinucideri nedureroase și sigure, este dureroasa cu cianură da nu poți face ușor rost de ea, sincer m-am scârbit să trăiesc în jungla asta de omenire și de primate, nu îmi găsesc locul într-o lume de ipocriți și jeguri, drogangii!

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa e lumea asta...
Insa, chiar si asa, nu e neaparat sa-ti gasesti locul...
Poti incerca sa te detasezi de ceea ce fac ceilalti, si pur si simplu sa "supravietuiesti" printre ei fara a te lasa afectat in mod direct.

| Brizbriz a răspuns:

Cel mai bun lucru e sa iti cauti un psiholog, conceptul IMBECIL ca esti "nebun" daca, cauti ajutor profesionist este exact asta: o IMBECILITATE AMARATA TOTAL NEFONDATA (adica este falsa cu spume) si mai ales periculoasa, pentru ca ajungi sa te ranesti sau chiar sinucizi

oricum, intrebarea pe care o pui, are o problema foarte naspa, cei care, chiar stiu raspunsul nu o sa iti raspunda, in vecii, vecilor, AMIN, pentru ca ajung ei la parnaie cu verdictul "instigare la suicid", care e aproape la fel de rau ca si crima cu premeditare

Răspuns utilizator avertizat
| timidu89 a răspuns:

Eu nu m-am gândit la sinucidere serios vreodată. Pistolul e cea mai ok varianta. Eu nu as avea curaj sa ma urc pe bloc asa înalt, apoi sa ma arunc de pe el? Pastilele nu cred ca au efect instantaneu.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Du-te si tu si intreaba la farmacie mai bine

| LonelyGuy07 a răspuns:

Si cu parintii aproape, cunostinte, prietene eu am ajuns la concluzia ca oricum viata asta e un mare CA CA T, inteleg bine ce spui, stiu cum e sa te trezesti ca intr-o bucla pusa in caseta pe repet zi de zi ani la rand fara sa interactionezi cu nimeni, nu zic prietena sau prietenii e foarte greu sa mai fi om, sa iti mai functioneze mintea si organismul, asta nu pricep astia de comenteaza vizavi de gestul pe care vrei sa il faci, eu te inteleg perfect ca prin aceleasi stari trec si eu de la 18 ani de aproape 12 ani incontinuu, dar te stresezi degeaba am zis oricum O SA MURIM candva

| and0ra a răspuns:

Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Ce relevanta are vârsta? 30 am.

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca suni ca un pusti de 12 ani care nu se gandeste inainte sa faca ceva. Nu are sens sa pui o intrebare de genul nicaieri pentru ca nimeni nu te va ajuta sa te sinucizi. Trista realitate, nu exista pastile accesibile pentru a-ti lua viata. Uita-te la cazuri reale de sinucidere, nu intreba un om in viata cum sa te sinucizi lol.

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Sper totuși că voi primi un răspuns util, daca nu oricum mai devreme sau mai târziu o voi face!
Mersi dar răspunsul tău nu a fost deloc util deși ai dreptate, poate se va găsi cineva sa îmi spună o metoda nedureroasa.

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sinuciderea în sine nu este ilegală în România, cu toate acestea încurajarea sau facilitarea sinuciderii unei alte persoane este o infracțiune și se pedepsește cu până la 7, 10 sau 20 de ani de închisoare, în funcție de circumstanțe." Nimeni nu o sa-ti dea vreodata un raspuns util la o astfel de intrebare asa ca nu-ti pierde minute din viata scriind astea.
PS : Nu exista sinucidere fara durere.

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Atunci rămâne să mă arunc de pe un pod de 10 etaje dar nu am curaj asta e chestia, dar probabil voi ceda și mă voi arunca, eu mă lupt de ani grei cu depresia și am multe probleme nu doar asta. Înainte se dădeau răspunsuri cum sa te sinucizi și văd că unele întrebări și răspunsuri nu au fost sterse.
Sincer m-am saturat sa arunc zeci de milioane și să nu îmi treaca depresia și anxietatea,plus am și o insomnie horror cronică nu știu ce rost are sa mai trăiesc, nimeni nu mă întreabă cum sunt, ce fac, nu am nimic de pierdut daca îmi pun capăt, și așa trăiesc într-o lume de nebuni și ipocriți cu 100 de fete, nu mai vreau sa fac parte din lumea asta absurdă,Ba vine covid,ba variola pl mele,ba război, ba se scumpește totul în mod exagerat, sunt sigur că ne vor mai aștepta surprize, maică-mea chiar de la covid a murit era singura persoana care mă iubea și deși nu avea studii deloc îmi înțelegea depresia cel mai bine și problemele, numai indiferenți și tripati am in familie nu știu cum am cazut eu într-o familie de cocalari, de manelisti.
Sper sa îmi fac curaj într-o zi să mă arunc că eu chiar nu am nimic de pierdut!

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

O fi pentru tine/altii că aveți părinți,când nu îi mai ai și lupți cu o depresie horror cronică viața nu mai e așa de frumoasa.
Nu are cine cine fiindcă pe mine oamenii mă cam plictisesc de asta sunt și singuratic,numai de idioți și de gunoaie am dat în viața asta nu de oameni cu suflet curat că al meu
Și dacă o voi găsi nu mă va scoate din depresie,nu pot eu care cunosc psihologie,cunosc boala destul de bine,mecanismele dar-mi-te o alta persoana, sigur nu mă va accepta să mă vadă mereu sad și fără vibe. Nu sunt mereu așa dar sunt și timid nu s vânător de cadâne, sunt un tip foarte liniștit în realitate dar eu și norocul suntem că apa și focul, nu am nici cea mai mică șansă să îmi găsesc o fata de care chiar sa îmi placă, mai ales că nu am anturaj și îmi petrec mult timp in casa de când sa agravat depresia.
Îți mulțumesc pentru răspunsuri sper să îți găsești și tu sensul existenței tale in viața și să fi fericita și implinita.

| Mosotti a răspuns (pentru and0ra):

Exista sinucidere fara durere, insa oricum nimeni nu ii va da un raspuns si daca ar cunoaste ce si cum.
Oricum f interesant cum asa suspect ii pasa statului de om ca se sinucide, cand pe ei ii doare in dos de toti si toate.
De ce i-ar interesa ca cineva incurajeaza o sinucidere? Nu zic ca e bine sa o faca, eu zic strict cu privire la lege si scopul ei, si de ce e data.

Adica ce ii intereseaza pe ei, ca unu faciliteaza cuiva suicidul (nu e crima ca doar acela nu intervine cu nimic la decesul celuilalt)? Adica ce ii int de cineva de care de fapt nu le pasa! Oamenii muncesc si au sal mici, pensionarii mor de foame, murim de mizerie si nepasare in spitale, etc, dar ii intereseaza ca cineva se sinucide, ciudat.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Daca o sa primesc un răspuns util o sa am.grija sa nu ii creez probleme celui ce știe ce metoda sigura ar exista,voi șterge contul,absolut totul înainte de a acționa,chiar și telefonului ii voi da reset factory,chiar nu are rost să trăiesc în mizeria asta,depresia nu te lasă să trăiești,anxietatea socială nici ea,atunci e mai bine sa îmi pun capăt că și așa părinți nu mai am,nu regret nimic,am făcut totul la viața mea,viața nu are sens,să trăiești în asemenea chinuri sufletești când tu nu ești deloc așa. Depresia este cel mai oribil lucru întâmplat unui om,de la cancer mori dar de la asta nu mori dar nu te lasă nici să trăiești,nici de insomnie nu pot scăpa sub nici o forma, chiar m-am saturat, sper sa îmi fac curaj și să mă arunc de pe cel mai înalt bloc după ce îmi fac ziua de nastere, o sa mă risc. Daca aveam pistol acum mă împușcăm, mi-am pierdut ani grei din viața din cauza depresiei, ani pe care nu ii voi mai recupera

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te condamn deloc, te inteleg f bine, dar o sa-ti zic chestii importante ca sa intelegi de ce nu ti se poate da un raspuns util:

Nu poti primi un raspuns util, chiar si daca ar vrea cineva, nu e voie sa zica aici, pe langa ca nu ar vrea sa zica.
Poate ti-ar zice daca ai demonstra cu acte si confirmat de medic ca nici un trat nu a mers si ca nu mai ai leac, ca depresia anxioasa te chinuie continuu si ireversibil.
Ca in cazul ala da, ai fi indreptatit sa faci asta, dar nu altfel.

Si bineinteles daca ti-ar zice, ti-ar zice personal ca sa nu existe dovezi ca ti-a zis, pentru ca mi se pare ca si daca-ti zice, e infractiune cum ca ti-a facilitat suicidul.
Sa nu stii cum arata, cum il cheama, de unde e, si altele, si poate sa nici nu auzi vocea, sa-ti arate scris ce si cum si atat.
Iar daca si face rost de ce trebuie, va avea grija sa nu exista amprente si nimic care sa duca la el.
Nu e asa simplu.

Nimeni nu risca puscaria si mustrarile de constiinta ca sa-ti zica tie aici ce doresti.
Si daca ai avea motiv cum am zis, ca ai depresia incurabila dar dovedit, tot nu ti-ar zice aici, ti-ar zice cu protectie maxima cum am zis mai sus.

Nu de alta dar stiu cazuri in Germania, sinucigasul a lasat scris ca x i-a zis, i-a facut rost de chestia aia, de al dracu sa se razbune aiurea, desi tot el a cerut informatia si smecherzul cu care a comis-o.
Sau daca a scapat, la fel, a zis ca x i-a zis, x i-a dat chestia, si a bulit-o ala apoi.
Probabil ca erau amprente pe flacon sau ce era, si s-a demonstrat ca x a adus chestia.

Deci chestia aia "aaa stai ca nu o sa-ti fac probleme", nu tine.

| Mosotti a răspuns (pentru and0ra):

Faptul ca viata e frumoasa nu este ceva generalizat, pentru unii este, pentru altii nu e, e relativ.
Mai ales cand ai o depresie, aia iti fura frumusetea vietii, ca ala e jobul depresiei de fapt.
Daca depresia e incurabila (depresie rezistenta la orice tratament), atunci viata e dusa, suferi zi de zi la infinit, si atunci suicidul este justificat.

Daca depresia se poate rezolva, frumusetea vietii va apare odata cu disparitia depresiei.
La el cam asta e cazul, zice ca nu merge cu orice tratament, insa eu nu cred ca a incercat cam toate trat posibile, ca medicul a incercat tot ce e posibil.
Dupa ce a testat tot ce se putea, si n-a mers, atunci este altceva, insa nu cred ca el e in acest caz.
Am zis nu cred, nu sunt sigur.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca zici tu ca depresia ta nu e vindecabila, ce sa zic, si daca vrei sa faci ce zici, va trebui sa te descurci singur, nimeni nu te va ajuta.

Stiu cum e depresia, ca din asta am si eu, si la mine chiar e incurabila, ca eu am testat cam toate tratamentele posibile date de medic, te inteleg perfect.
Dar eu ma mai agat de micile placeri ramase, tv, calculator, telefon, mancat.
Deci te inteleg foarte bine.

Insa sunt trat pe care nu le-ai incercat! Deci nu ai incercat cam tot.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ciudate sunt problemele astea, unii useri de la anxietate se sperie de moarte. Că mor și alții de la depresie moartea o vede ca pe o eliberare, dar anxietate nu e o boala așa că vă scapa de ea, chestia e să nu ajungă în stadiu cronic că atunci le vor fi mai greu, dar nu vor sa meargă la medic.
O sa incerc sa iau din nou venlafaxina 150 mg sa vad, că înainte eram ok de la ele dar nimic nu mergea pe anxietate sociala, absolut nimic decât xansx care e foarte periculos

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Atunci o sa incerc in Olanda că acolo sinuciderea este asistată și pot obține aprobarea daca 3 medici spun aceeași chestie

| and0ra a răspuns (pentru Mosotti):

Depresia e o boala, ca vor unii sa accepte sau nu asta. Daca o persoana normala vede lumea cu ochii liberi, o persoana depresiva vede totul prin gaura unui ac. Viata e, intr-adevar, frumoasa pentru unii. Totusi ce am urat intotdeauna a fost cand am vazut persoanele spunandu-i unei persoane care se confrunta cu depresia, tristetea si sinuciderea, cat de minunata si frumoasa e, in esenta, viata. E ca si cum i-ai spune unui om de culoare cat de bine e sa fi alb sau ca si cu i-ai spune unei pers vaduve cat de faina e casatoria. Mi se pare pur si simplu ignorant. De aia prefer sa nu aduc in discutie "bucuriile vietii" ci sa inteleg punctul de vedere al persoanei. Eu la randul meu nu vad viata ca fiind frumoasa, motiv pentru care nu voi spune niciodata nimanui cat de frumoasa e.

| and0ra a răspuns (pentru Mosotti):

Sincer nu inteleg nici eu de ce exista o astfel de lege, tot ce mai pot gandi e mentalitatea falsa a oamenilor de a mentine o oarecare "moralitate". De asemenea nu inteleg nici motivul pentru care in unele tari e interzisa sinuciderea si motivul pentru care, cei care se sinucid, nu pot avea o inmormantare normala.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca dai de una tot sad si fara vibe, va intelegeti voi. Dar nu asta e ideea, ideea e sa te simti bine.
Oricum ai si perioade de bine, alterneaza cu cele de rau, ca altfel erai pa de mult pana acum. Nu ai doar rau continuu.
Si asta te-a salvat ca pana acu sa nu faci o prostie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu sunt mereu sad,da așa este,am și momente când sunt ok,dar nu așa precum mi-aș fi dorit eu,o sa iau venlafaxina sa vad cum e că serlift nu mi se potrivesc deloc.
Cu o fata introvertita m-aș potrivi dar nu răsare nici una sa ne cunoaștem la un cico big grin
Astea de pe TPU sunt mai timide decat mine,speriate de bombe,nici poza cu ele nu au curaj să își pună, una nu o vrut să îmi spună nici de unde e sau vârstă reală laughing da, daca ar fi rău în continuu nu rezistam, dar am avut momente incredibile de dramatice, de abia mă puteam da jos din pat ...depresia este cea mai horror boala și factorii externi o intensifica, probleme financiare și lipsa comunicării a afecțiunii.

| Mosotti a răspuns (pentru and0ra):

Pai depresivul vede viata negru, se stie asta, pana depresia nu trece, tot asa o vede, insa el are si stari de bine care alterneaza cu cele de rau, precis asa este, altfel nu ar mai fi stat de mult de vb cu noi aici.
Si daca zici cuiva depresiv ca viata e frumoasa, nu conteaza, ca el o vede urata, nu il afecteaza asa tare, pentru ca oricum stie si el ca viata e frumoasa daca nu ar avea depresie, faptul ca i se zice ceva ce deja stie, nu conteaza.

Pai iti zic eu (m-am facut ca nu stiu) de ce e interzis suicidul, si a fost, si anume in trecut smecherii aveau nevoie de fraieri sa le munceasca pe nimic, asa ca au pus in religie ca e pacat, ca altfel daca multi s-ar fi suicidat ca nu le convenea sclavia si altele, smecherii ce faceau?
De acolo vine! A fost pus in religie ca oamenii fraieri sa creada si sa nu comenteze.

Asa ca suna asa "daca faci ca un fraier sa dispara si sa pierdem un element care munceste ca sa ne imbogateasca pe noi, te pedepsim".
Niciodata nu ai sa auzi pe undeva de unde vine ca suicidul e interzis. Sau ca de ce pana la urma e pacat, pe ce baza.
Aia cu, ca dzeu ne-a facut si el are voie sa ia viata, pe ce baza? E dictatura sau cum? Iar daca ne-a facut, sa ne dea o viata buna sa nu mai avem motive de dus naibi, deci vezi? E o anapodeala tampita de care lumea nu se prinde, nu vede ilogicitatea din religie.

Adica nu ai voie sa iesi din ecuatie, ori munceai de iti venea rau pentru ei, ori ajungeai pe strazi, iesirea ti-a anulat-o.
Deja e dictatura, au luat ei controlul vietii tale, nu faci ca ei, e pacat, e nasolie, e boala.
Si asa sclavii in loc sa se duca naibi aia care ar fi vrut, ca ala era chin pana la moarte si unii nu ar fi vrut, munceau batuti si vai de ei sa nu ajunga in iad, vezi cum a mers faza cu religia?!
Vezi cum bogatasii isi asigurau fraieri care sa le sclaveasca?
Si a ramas asta si pana azi.

Ca in mod normal atat timp cat nu faci rau societatii, ai voie sa faci ce vrei cu viata ta, asa e democratic.

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Viața poate fi urâtă și când părinții sunt încă în viață. Asta difera de la om la om.
Daca ai probleme cu oamenii, n-ai încercat poate sa iti iei un câine sau alt animal de companie? Chit ca asta e o sabie cu doua tăișuri, pentru ca atunci când moare, doare prea tare.
Sper totuși ca dacă întâlnești pe cineva, dacă face o greșeală sa nu alungi idee de împăcare din prima, ca unii mai și greșesc. Nu trebuie sa fie neapărat o iubita, poate îți găsești un simplu prieten.
Despre romantism as vrea dar nu pot sa dau sfaturi, sunt total paralela și pesimista când vine vorba de asa ceva.
In schimb vreau să-ți spun ca e ok sa nu ai vreun sens sau scop în viata. E destul ca exiști și ai existat. Sunt sigura ca măcar pentru o persoana ai fost important și ca ai făcut pe cineva, fie și aia o singura persoana, sa zâmbească. Și asta e mai mult decât perfect.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea de pe TPU nu știu ce vor. Eu am dar de una nehotărâta, după ce am ignorat-o peste tot a pus pe unul de aici sa îmi scrie. I-am transmis alua ca nu opresc ignorarea, ca nu vreau sa mai știu și sa aud de ea niciodată. A făcut cont nou tipa, mi-a lăsat și nr de tel. A insistat sa vorbim sa vadă cum gândesc, atât. După care ca ea vrea unul cu studii sa discute la alt nivel. Doar sa ma umilească precis. Când ei i-am spus ca am 10 clase de la început. După cum o. Ad eu, virgina și la 30 o sa fie, dacă nu mintea. Mai bine sa regreți ca nu ai făcut ceva, decât ca ai făcut ceva. Auzi ce gândire de tipa ce studiază matematica la facultate? Și bolnava evident, eu i-am spus ca greu o accepta unul cu studii ce e sănătos. Nu ma mai interesează de ea, ți-am dat exemplu. Ea visează ca găsește pe unul sa gândească la fel ca ea, eu zic ca tine pe termen scurt o asa relație, trebuie sa găsești o persoana cu o gândire diferita, care sa te completeze. Pe TPU nu găsești man, ai zis și tu mai demult. Ele vor altfel de tipi, genul ce se poarta urat cu ele, le înșală, ba le refuza. Uita ca au probleme am impresia. Tipa de care am vorbit eu e aia ce spunea ca ala o chemat-o la ea, și ea întreba dacă sa se ducă sau nu laughing când unul te invita o săptămână să stai la el e limpede ce vrea tongue E limpede ca nu îmi e superioara mie cu nimic. Nu ajung ele la 21 sau 22 ani fără iubit degeaba. Materialiste man, dacă ala e cu studii poate câștiga și bani mulți, asta e ideea. Și unul cu studii eu zic ca nu vrea una mai pufoasa, poate alege ce vrea el.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa raspund la mesaje ca sa nu fac n mesaje.
Anxietatea este o boala ca si depresia, si da, unii vad moartea ca o eliberare cu conditia ca sa nu fi mers nici un tratament, dar nici unul, nu cum zici tu ca nici unu dar nu ai incercat tot ce se putea incerca.

De ex unii pacienti din afara nu le mergea deloc bine cu antidepresivele clasice, dar le-a mers cu Tranylcypromine care e un antidepresiv vechi ca generatie si se gaseste in Germania, si tu zici ca ai incercat tot.
Brintellix care e in Bulgaria, iar, e un antidepresiv bun.
Edronax care e in Germania.
Valdoxan care e si la noi.
Pe astea nu le-ai incercat.

Deci patru pe care nu le-ai incercat, Mai sunt unele antipsihotice care in doze mici merg pe depresie gen Latuda care e tot la nemti, Cariprazina care e si la noi.
Nici astea nu le-ai testa.
Dar zici ca nu merge nici un tratament, f interesant!
La noi poti lua reteta de la medic pentru astea care nu-s la noi, si firma pharmaexpress le aduce din ue dupa ce trimiti reteta la ei, dar sigur sa fie un medic care sa incerce si asta.

In Olanda nu ai sanse daca nu incerci si pe astea, sau poate si alte combinatii. O sa iti ceara de aici aprobarea a trei medici, nu e asa simplu, iar aici nici un medic nu iti va da asta. Ptr ca nu is siguri ca spui adevarul, sa zica ca vrei sa faci asta din alte motive ca altii.
Plus ca s-ar putea sa nu accepte pur si simplu pana nu te-ar verifica ei acolo, dar asta nu merge ca nu o sa ia toate trat la rand ca nu poti sta acolo 1-2-3 ani.
Deci ia-ti gandul.

Nu esti prea rau, altfel pana acum nu mai erai. Deci o sa te bucuri de perioadele bune si nu o sa faci asta.
Zici dar nu faci pentru ca profiti de perioadele bune.
Iar daca iti dai silinta sa testezi si trat enumerate de mine, ai sanse mari sa fie bine, poate nu, dar merita incercat.
Tu nici vointa nu ai, ti-am mai zis asta si n-ai facut.
Nu e bine dar nici nu incerci sa faci tot posibilul sa scapi, macar incerci.

Te-ar vrea una ca tine doar, care are cam aceleasi stari, si daca e si ea mai introvertita e okey.

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Da sunt multe nebune pe aici și ciudate, ți am zis doar sa încerci să cunoști in alta parte fete

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Nu știu, pe mine mă cam plictisesc oamenii, da,, nu ar fi o idee rea sa îmi iau un catelus. Decât existenta că asta morbida mai bine mort, înainte nu eram deloc așa cand depresia nu era gravă, dar s-a schimbat și lumea foarte mult in rău, eu am rămas același om simplu

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta și fac. Cred ca e păpușar, jonglează cu multe conturi. Cerere de prietenie la scurt timp. De la cont din iunie făcut. Nu ma complic, i-am spus sa își vadă de treaba. 2 șanse îs destule. Nu ma joc pitulusul pe aici. Ce vor online sa discute dacă sa se vadă nu vor? Mie se pare, aiurea sa discuți asa cu o tipă. Ție nu?

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Nu vezi că astea nu își pun nici poze cu ele, online nu mai autiștii o ard de aia evita întâlnirile face 2 face, bine..peste tot sunt oameni duși cu cabina nu doar aici,că aici sunt mai mulți asta e altceva,se mai intampla. Una nu vroia nici de unde e să îmi spună,câți ani are dar în spatele tastaturii are tupeu laughing
Vorbesti până la stadiu până la a va cunoaște,dar dacă e exagerat totul cu conversațiile online și evita să se vadă clar are probleme, eu ti am zis că aici nu e locul unde să cunoști fete, multe sunt sărite de pe fix, speriate de bombe. Ajuta comunitatea și atâta tot, până la urmă e o platformă de Q&A nu de dating.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si nici nu se plac una pe alta, acele prietene de nedespartit am auzit. De apare si un tip misto devin dusmance de moarte.

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper totusi sa intalnesti macar o persoana care sa te faca sa spui ca mai vrei sa stai. Nu voi sta sa iti insir acum cat de frumoasa e viata, ca as minti si prefer sa nu zic lucruri pe care nici eu nu le cred, dar sper ca pana vei ajunge acolo, sa gasesti macar o persoana care iti exprima iubire si compasiune.

| tasr123 a răspuns:

Esti degeaba, eu zic sa iti pui capat acum.

| anonim_4396 explică (pentru tasr123):

Ok maiestre happy

| Mosotti a răspuns (pentru tasr123):

Nu pune nici un capat pentru ca profita de starea buna cand vine, ca are perioade de bine, altfel nu mai era pe aici de mult.
Alterneaza cu perioade de bine, si aia e motivatia de a trai. Se suicideaza aia care stau continuu in depresie grea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da e depresie recurenta. Daca mă simțeam rău în continuu îmi băgăm un cuțit în gât de mult, și dap chiar așa este, am momente când sunt relativ ok și momente când mă rupe depresia, dar îți spun sincer că de când am mâncat ciocolata cu 80% cacao aproape brusc mi s-a schimbat starea în bine, chiar nu cred că e efectul placebo, o sa mai îmi iau și o sa testez când o să mai mă simt rău să văd daca o sa ajute cum a făcut-o acum. Dar dacă era efectul placebo putea fi dat și când începusem să iau tratament, nu s-a întâmplat. nimic, rar mă simt ok de cad sunt pe tratamentul asta, venlafaxina 150 mg mi sa părut cel mai eficient dintre toate, in schimb pentru anxietate sociala nu am găsit nici un tratament care sa mă ajute înafara de xanax care e cel mai adictive

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nici un placebo, cacaoa aia te ajuta.
Si daca te ajuta si venlafaxina, ia-o.

Si atunci de ce vrei sa mori daca uite, ai perioade de bine, iar cu ciocolata esti si mai bine si poate timp mai indelungat!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Azi am pierdut 450 la păcănele, am simțit că mor laughing
Trebuie sa fac cumva să mă las de ele că sunt periculoase pentru psihic
Poate era o coincidență
O sa mănânc și mâine să vad daca e sau nu placebo
D venlafaxina e cea mai buna pentru mine

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa e, mai pierzi, mai castigi, ce sa-i faci, nu mai muri ca nu e cazul, nu poti doar sa castigi.
Nu cred ca era o coincidenta cu ciocolata, ca ai zis bine, la trat care nu au mers de ce nu era placebo?!
Ia venlafaxina cu ciocolata si vezi cum esti, daca starea e mai stabila in bine si dureaza mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

O sa îmi iau azi ciocolata de aia din nou să vad, ieri m-am simțit foarte rau când am pierdut, după câteva ore nu am revenit complet

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ia ciocolata sa vezi cum e.
Pai na, nu poti sa te simti bine daca pierzi, dar asta e viata, cu suisuri si coborasuri.
Iti place sa joci, si suferinta face parte din joc, si bucuria.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu o sa mai joc la jegurile alea.
De abia jumate de xanax m-a calmat, e mai bun decât orice antidepresiv din lume, pe mine mă ajută foarte mult chiar daca da dependenta, e singurul tratament care mă ajută și pe anxietate sociala dintre toate.
Nu înțeleg de ce xanax îmi alina suferință dintre toate pastilele, face miracole

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E nu mai joci, zici acum, tu ai impresia ca o dependenta o dai la o parte asa usor?
Dar bine, hai sa te cred, sa vedem, uite, dupa o luna sa vedem, ai mai jucat?

Pai atunci ia xanax, conteaza sa-ti fie bine in final, ca jumate e putin.
Discuta cu medicul tau, ca oricum fara reteta verde nu ai cum sa-l iei.
Ca sunt unii care iau a la long si nu au nimic, atat timp cat nu e nevoie sa urci doza poti lua si mereu.
Ca si daca devii dependent de ceva ca sa fi bine, nu conteaza!
Cont doar sa nu urci dozele, ca atunci e dezastru, pentru ca o sa ajungi sa nu fi bine si sa nici nu poti fara.
Totul e sa ramai la aceiasi doza mereu.

Cum nu intelegi? Pai xanaxu e pentru tine cel mai bun, la unu merge asta, la altul merge altul si nu merge asta, asa este, se stie asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am fost dependent și de țigări fumam un pachet pe zi timp de câteva luni ( nu multe ) și când am zis STOP așa a și fost, nu am mai fumat deloc.
Mai degrabă de dependenta de dulciuri e foarte greu să scap, cert e că nici nu îmi doresc să scap, și DA de dulciuri sunt dependent.
Dar xanax-ul ajuta și pe depresie?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca stii ca poti sa te lasi de joc, de ce ai mai intrebat pe aici cum sa scapi de dependenta?!
La fumat e mai usor decat la jocuri.
Pai de ce sa scapi de dulciuri? Nici eu nu vreau sa scap. Si eu chiar am diabet si tot nu vreau sa scap de asta, pentru ca atat timp cat nu ma ingras, nu e problema.

Xanaxul nu ajuta pe depresie, doar pe anxietate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai ieri când am luat jumate de xanax imediat mi-a trecut starea depresiva,am incercat cu cacao, cu ciocolata neagra cu de toate, am luat puțin xanax și am scăpat temporar de teroare laughing
Pai am întrebat ca să mă asigur unii cum au scăpat, nu e bătut în cuie, poate odată la o lună mai bag, dar dacă bag sper sa nu bag mai mult de 50 de lei,ori iau ori nu,dar o sa incerc sa le las definitiv că nu mă definesc pe mine astea eu sunt un băiat la locul meu, liniștit, exemplu pentru societate.
Pai maică-mea avea diabet, unii frați au și ei, vreau sa mănânc mai puține dulciuri nu sa le las de tot, oricum eu daca e da mor și mâine mie nu îmi pare rău eu nu mai am nimic de pierdut că nu mai am părinți, mie nu mi frica de nimic de când mi-a murit mama.
Inainte băgăm 10-20 de lei prima oară când m-am apucat de ele ( acum o lună jumate ) și dacă nu prindeam ieșeam de acolo, acum daca pierd bag într-una parcă nu mai am control, de aia e mai bine sa nu mai calc in astfel de locuri sa le evit și pot să le evit că pot să mă apuc de canto ca și pasiune chiar daca am voce de canal e singurul lucru de pe lumea asta care mă pasionează

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ti-a trecut cu xanax si starea depresiva e f bine, totul e doar sa nu urci dozele, atat, in rest poti lua aceiasi doza.

Daca poti sa scapi de pacanele, pai scapa. Sa vedem daca poti baga maxim 50 de lei. Ca e una ce zici sau ce vrei sa faci, si alta ce vei face.

Daca maica-ta avea diabet si tu n-ai, ai mare noroc. Ca in general baietii mostenesc bolile cronice ale mamelor.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu am diabet dar am frați surori care au, surorii i-au picat deja câțiva dinți deși se spala frecvent pe dinți

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca i-au picat dintii de la diabet si nu de la paradontoza, dar poate sa fie si cum zici.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pe dracu de la paradontoza, de la diabet că și ochii ia atacat. Se spala pe dinți frecvent. Bine că nu mai consuma alcool

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cont ca se spala pe dinti, paradontoza in general ataca dantura si cad dintii, insa nu te contrazic, poate fi si de la diabet.
Pai si? Cum de a ajuns asa? De ce nu s-a tratat ca sa aiba glicemii bune?!

| verdeeuglena3939 a răspuns:

1.Mananca un kilogram doua de migdale amare,crude,migdalele astea au o toxina ce te omoara rapid si fara durere, substanta e cianura de hidrogen, nu are un gust anume, de fiecare data trebuie sa aiba un gust de migdale, precum cianura obisnuita, daca crezi ca nu te ajuta iti pot oferi inca cateva alternative

| ionelfff a răspuns:

Nu are sens sa te sinucizi, priveste partea plina a paharului

| CojocareanuDora a răspuns:

Esti mai bine acum?

| Kerolls a răspuns:

Hello, sper ca esti bine fiindca a trecut ceva timp. Si eu ma lupt cu depresia si am avut ganduri sinucigase dar niciodata curajul. Am un partener, il iubesc foarte mult dar oricata dragoste primesc tot am momente in care simt ca nu mai rezist. Am problemele mele, fiecare are un motiv pentru care se simte asa. Depresia nu este doar ceva care vine si trece imediat, uneori nu trece deloc. Trebuie sa te ajuti tu pe tine, nu cauta ajutor doar de la alti oameni si nu ti pune baza ca ei te pot salva. Incearca sa gasesti hobbyuri, lucruri care te distrag si ti place sa le faci de exemplu gatitul. Eu ador sa gatesc si sa experimentez noi retete, ma ajuta mult deoarece ma face sa ma concentrez pe ceva si las deoparte starile de anxietate, depresie. Poti sa ti iei un animal de companie! Nu neaparat o pisica sau caine, poate ceva care sa ti starneasca curiozitatea sa aflii mai multe cum este sa ingrijesti un astfel de animal ar fi un sarpe idk.