| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt motivele pentru care cele cinci state au primit in 1945 dreptul de a fi membri permanenti ai Consiliului de Securitate

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

The winner takes it all

Cei cinci membri permanenți sunt cele cinci puteri victorioase ale celui de-al doilea război mondial, și de la întemeierea ONU, în 1946, Consiliul de Securitate a fost format din Franța, Republica China, Marea Britanie, Statele Unite și URSS (astăzi Rusia).

| minrest a răspuns:

Sunt statele invingatoare in al doilea razboi mondial, ele au avut initiativa formarii ONU, adica ele au propus ONU, si asta a fost propunerea de la inceput. Dar sa zicem ca totte statele ar fi egale. Atunci oricare statulet minuscul ar fi egal cu Rusia si Franta, iar ONU, care oricum nu are importanta mare, ar pierde orice relevanta.