| Bitai_Norbert_1996 a întrebat:

Care sunt pasii pentru a scoate numere rosii pentru o masina adusa din Germania?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.16.(1) Autorizaţia de circulaţie provizorie se eliberează în baza următoarelor documente:
a) cererea solicitantului;
  b) dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia;
c) dovada plăţii taxei de autorizare provizorie a circulaţiei;
d) copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
  e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
f) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu număr provizoriu şi a garanţiei de returnare a acestora;
g) dovada plăţii contravalorii autorizaţiei de circulaţie provizorie;
  h) copia declaraţiei vamale pentru vehiculele de provenienţă străină pentru care se solicită înmatricularea în România, cu excepţia primei autorizări.
(2) Documentul original prevăzut la alin.(1) lit.e) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta."
Fata de aceste prevederi prima data mergi la RAR pentru omologare, daca este cazul, si pentru ITP.
Apoi faci asigurarea RCA la o firma de asigurari.
Dupa aceea te duci cu dosarul, avand actele enumerate, la Serviciul de inmatriculari din judetul tau.