| waXonwaXoff a întrebat:

Care sunt semnele de punctuatie? dar de ortografie?

Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

Semnele de punctuatie: punct, virgula, punct si virgula, doua puncte, semnul intrebarii, semnul exclamarii, semnele citarii, linia de dialog, parantezele, punctele de suspensie, cratima

Semnele de ortografie: cratima ( linuita de unire ), apostroful si punctul ( la prescurtari )

6 răspunsuri:
| psycho771 a răspuns:

Punctuatie:
?!, :;

Ortografie:
- '

Răspuns utilizator avertizat
| Măłina a răspuns:

Punct-[.]
Virgulă[,]
Semnul întrebării[?]
Semnul exclamării[!]
Puncte de suspensie[...]
Cratima[-]
Apostrof[`]
Nu am auzit de puncte de ortografielaughingthinking
Ortografie înseamnă cum scrii, adică frumos. Scris frumos este traducerea parcăthinking
Fundă?big grin

| Stan_Andrei_1999_lacR a răspuns:

La semnele de ortografie mai este si blancul (spatiile libere dintr-e cuvinte) si alineatele

| AnkaI a răspuns:

Semnele de punctuatie sunt: punctul - care culmineazǎ cu valori ortografice, semnul intrebǎrii, semnul exclamǎrii, virgula, punctul si virgula, douǎ puncte, semnele citǎrii (ghilimelele), linia de dialog, linia de pauzǎ, parantezele, punctele de suspensie, cratima sau liniuta de unire - care ca si punctul, este folositǎ ca si semn de ortografie. Semnele de ortografie folosite in mod obisnuit in scrierea limbii noastre sunt: liniuta de unire sau cratima, apostroful si in anumite imprejurǎri, punctul. Liniuta de unire si apostroful marcheazǎ in scris anumite particularitǎti de rostire.

| tatiana25 a răspuns:

Semnele de punctuatie: punctul,virgula,semnul intrebarii, semnul exclamarii, doua puncte, punct si virgula, ghilimele.