| 9eMMy3 a întrebat:

Cat costa toate actele pentru cumpararea unui apartament?
Vreau sa stiu in mare cat ma poate ajunge

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai mult costa onorariul notarial si TVA la acesta. Onorariul este in functie de valoarea apartamentului, indicata de parti (vanzator si cumparator) iar TVA este de 19% din onorariul notarial.
De regula acesta este suportat de catre cumparator, care mai plateste si intabularea dreptului de proprietate in CF, in procent de 0, 15% din valoarea apartamentului.
Vanzatorul plateste extrasul CF pentru autentificare, in suma de 40 lei si eventual impozitul pe pretul primit.

| 9eMMy3 explică (pentru Ioandelasal):

M-ati cam bagat in ceata laughing, apartamentul il cumpar de la o cunostinta care il vinde cu 15.000€, deci trebuie 19% din valoare + TVA + 0, 15%?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 9eMMy3):

Am vazut si eu ca am gresit putin, la TVA, aceasta se calculeaza la onorariul notarial nu la valoarea apartamentului si am modificat raspunsul. In rest a fost corect.
Vezi aici un calculator de taxe notariale. Introduci suma in euro, bifezi fara credit si o sa-ti dea cat ai tu de platit in calitate de cumparator.

| 9eMMy3 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, acum am inteles si cum mi-ati spus, am gasit pe un site unde mi-a facut sumele la tot. voiam sa va mai intreb. e posibil ca sa fi pacalit cu ceva cand cumperi un apartament, gen dupa cumparare sa trebuiasca sa platesti anumite lucruri care proprietarul nu le-a platit sau apartamentul sa fie sechestrat sau alte nebunii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 9eMMy3):

Este posibil daca tu sau notarul nu soliciti certificatul de atestare fiscala si adeverinta de la Asociatia de proprietari, de fapt acestea sunt obligatorii sa fie prezentate de vanzator.

| 9eMMy3 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, va multumesc ca m-ati lamurit