| Arghira_Darius_2001 a întrebat:

Cât curent (în KW/h) consuma o centrala termicã obisnuita de apartament in decursul unui an?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Greu vei găsi pe cineva care sa poată raspunde corect la aceasta întrebare. Depinde de suprafața aparentului si de gradul de izolare (aici intrând numărul de pereți exteriori, grosimea pereților, materialul de structura, tâmplărie samd).
Oricum, ca si costuri centrala electrica este mult peste una pe gaz, eu as zice cam de 8-10 ori.
In plus, nu înțeleg ideea in sine de centrala electrica. De ce sa încălzești apa intr-un loc si apoi sa o duci in fiecare camera, când poți pune un calorifer electric in fiecare, fara alte investiții?

| TudorVali a răspuns:

Este vorba de o centrala electrica sau o centrala termica pe gaz? Si centrala termica pe gaz se alimenteaza la priza, dar desigur vorbim de un consum nesemnificativ de curent in cazul centralei pe gaz. Incalzirea cu o centrala electrica este muuuult mai scumpa decat in cazul utilizarii unei centrale termice pe gaz, platesti cel putin dublu, asa ca nu as recomanda aceasta varianta decat in situatii limita. Eu am centrala Viessmann pe gaz si sunt foarte multumit de consumul de gaz, iar consumul de curent este insesizabil. Pompa impreuna cu ventilatorul nu cred ca trec de 100 wati