Întrebare recomandată | WayhaughtK a întrebat:

Cat de greu se obtine viza pentru Canada?
Cat de greu se emigreaza?

3 răspunsuri:
| Staif a răspuns:

Cu o jumatate de ureche, am auzit la stiri ca nu mai trebuie viza (de turist, cred) pentru Canada de la 01.01. 2018. Spunea ceva si pentru lucru pe perioada de 6 luni. Dar odata ajuns acolo si cu un serviciu, te descurci. Cauta tu pe net.

| Dennisz a răspuns:

Dureaza cateva luni, trebuie ceva acte, si ceva bani.
Cel mai bine este sa mergi la Pasapoarte sau Ambasada si sa te interesezi exact!
Ca aici pe site, fiecare stim intr-un mod diferit cum stau lucrurile laughing do not blame me, cheers!

| ElenaCostina a răspuns:

Statele nord-americane nu prea sunt inca prietenele turistilor romani, cel putin pana va fi simplificat sau eliminat sistemul de acordare a vizelor.

Atat SUA, cat si Canada, solicita viza romanilor care doresc sa le treaca pragul, iar procesul de viza este complex, costisitor si lung. Cu toate acestea, cu rabdare si un dosar de acte care dovedesc ca nu intentionezi sa ramai peste granite mai mult decat trebuie, nu ar trebui sa ai probleme in obtinerea niciuneia dintre vize.De pe 1 decembrie nu mai trebuie viza pentru Canada cica.