| AnonimFaraPereche a întrebat:

Cat este ajutorul social in Germania?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

900 de euro. Numai ca sistemul de acordare e total diferit de cel din Romania.

| AnonimFaraPereche explică (pentru ardnaxur1961):

Cum se deosebeste, poti face o comparatie intre cele doua sisteme?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

In primul rand si cel mai dificil, aici trebuie sa ai un loc de munca de cel putin 8 ore pe saptamana, sa ai anmeldung, adica o locuinta stabila si cont in banca. Job nu gasesti nicaieri daca nu vorbesti germana. Locuinta nu iti inchiriaza nimeni daca nu ai un job ca sa aiba proprietarul siguranta ca ai de unde sa platesti chiria. Si mai sunt si alte conditii, dar nu le stiu nici eu pe toate, ca nu am cerut ajutor social la nemti.

| AnonimFaraPereche explică (pentru ardnaxur1961):

Eu ma gandeam la țiganii de acolo cand am pus intrebarea, care nu muncesc si locuiesc acolo facand diverse activitati ilegale si cu toate astea au ajutoare sociale.

| RAY a răspuns:

Tocmai i scriu la merkel ca te interesezi de asa ceva

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vrei sa te duci acolo? Abia asteaptă nemtii sa te vadă sa ti plăteasca ajutor social, du te ca te caută.

| AnonimFaraPereche explică (pentru CristiDinBucuresti):

laughing) Hai ca esti amuzant. Eu am intrebat altceva nu sa te lamuresc pe tine daca vreau sau nu sa ma duc acolo.

| Superior a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Baiatu e un soi de pipier cacaniu, doar el se crede piper, ca pana si apa are gust spre deosebire de el happy