| SingleForOne a întrebat:

Cât timp durează să se răcească un pet pus la un frigider?

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Depinde de temperatura frigiderului. Dacă ai vreo 6-7 grade, maxim o oră. La vreo 10, o oră jumate spre două.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Citeva minute. Continutul pet-ului, pe de alta parte... P.S. De ce nu il bagi la congelator? In vreo juma' de ora e rece.

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

Pentru că nu întreb de frigiderul meu, ci unele din magazine; cum sunt acele frigidere cu branduri. happy
Câteodată nu au anumite produse reci, și aș lăsa pe acolo câte ceva cât timp mă plimb prin jur sau să lucrez prin zonă, și le cumpăr mai târziu. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

Acelasi pont - ia sticla de la raft si du-te si las-o la congelatorul cu legume congelate, de exemplu. Nu o lasi deasupra, o bagi sub niste legume, ca sa nu sara in ochi. Ta-taaa!

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

La magazinele Profi pare a fi foarte evident; la Carrefour sunt foarte severi; la Kaufland și Lidl e foarte mare circulație, iar angajații sunt atenți, și tot severi. Doar la câteva Profi, pe unde mai am prieteni este posibil, dar tot nu ar permite să pun la legume-fructe. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

La Profi stiu ca de regula gasesti la rece ce vrei. Si la Carefour, dealtfel. Dar ce cauti si nu gasesti la rece?

| SingleForOne explică (pentru GabiDumitrescu):

Pet 2.5 litri, de exemplu happy
produse (doze, 500ml, 1 litru, etc) care nu fac parte din brandul frigiderului.

| existential a răspuns:

Uite un pont: bagi petul la frgider, intr-o oala cu apa rece. Dupa vreo 30 min il scoti din oala si il mai lasi la frigider o vreme.
Se va raci mai repede cu metoda asta (cel putin asa mi se pare mie).

| Ereokrrrrrrr a răspuns:

Depinde cat de mare e petul si cat de tare e dat frigiderul