| Georgiana1815 a întrebat:

Cati ani dureaza un loc in cimitir? Multumesc

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Locul la cimitir dureaza cat dureaza pamantul. Probabil ai vrut sa intrebi cat timp il ai in folosinta! Atata timp cat il platesti. E o taxa anuala. Dupa inmormantare mai poate fi pastrat cel mult 7 ani (inainte de 7 ani nu poate fi dezgropat un mort decat cu ordinul procuraturii) daca nu l-ai platit. Poti sa te mai documentezi si pe aici: http://bit.ly/2IrNGIa

| aXy99 a răspuns (pentru Salontanul):

Ce se intampla cu mortul daca nu este platita taxa pentru mai mult de 7 ani?

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Se scot oasele si se ard. Asta daca nu platesti taxa dupa inmormantare.

| AdelinaC a răspuns:

Exista 2 tipuri de locuri in cimitir
- unul de 7 ani care e e mai ieftin, dar il poti folosi doar 7 ani, apoi ca sa prelungesti platesti o taxa anuala sau il cumperi definitiv
-unul de veci dare e mai scump, dar odata cumparat ramane al tau cu conditia sa platesti o taxa de intretinere anuala destul de modica. In cazul in care ai pe cineva ingropat acolo si dupa 7 ani nu mai platesti taxa, se elibereaza groapa si e vanduta altuia. In caz ca moare o ruda care are acel loc de veci tu poti mosteni daca ai acest drept (de ex daca moare un parinte automat tu drept copil esti mostenitor impreuna cu fratii tai). Te duci la administratie cu certificat de la notar, actul de concesiune, CI si cu ultima chitanta si il mosteniti voi, apoi dupa moartea voastra copiii vostri si tot asa.