| adrytzuu a întrebat:

Cati metri lungime & latime are un stadion?

Răspuns Câştigător
| sorin16 a răspuns:

Dimensiuni teren fotbal

Lungime: minim: 90 m (100 yds) maxim: 120 m (130 yds)
Latime: minim: 45 m (50 yds) maxim: 90 m (100 yds)

Pentru meciuri internationale:

Lungime: minim: 100 m (110 yds) maxim: 110 m (120 yds)
Latime: minim: 64 m (70 yds) maxim: 75 m (80 yds)

Liniile cu care e marcat terenul nu trebuie sa aiba mai mult de 12 cm (5 ins) latime

Cercul de la centru terenului si semicercurile(arcurile de cerc) de la careu au raza de 9m15cm (10 yds).

Careul mic are 5. 5 m (6 yds) lungimea si latimea cate 5. 5m (6 yds) la stanga si la dreapta barilor(masurand bara dinspre interior, pentru ca are si ea o grosime big grin).

Careul mare are 16. 5 m (18 yds) lungimea si latimea cate 16. 5 m (18 yds) la stanga si la dreapta barilor(masurand bara dinspre interior, pentru ca are si ea o grosime big grin).

Punctul de la 11m este la... 11m (12 yds).

Steagul de la colt are minim. 1. 5m (5tf) inaltime.

Sferturile de cerc de la coltul terenului au raza de 1m (1yd)

Poarta are o lungime de 7. 32 m (8 yds) (nu se considera grosimea barelor) si o inaltime de 2. 44 m (8 ft) (tot asa nu se ia in consideratie grosimea barii).

Grosimea barelor nu trebuie sa depaseasca 12 cm (5 ins).

Tinand cont ca englezii au inventat fotbalul (regulile) era normal sa fie bazat pe sistemul lor de masuratoare.

2 răspunsuri:
| sorin16 a răspuns:

Dimensiuni teren fotbal

Lungime: minim: 90 m (100 yds) maxim: 120 m (130 yds)
Latime: minim: 45 m (50 yds) maxim: 90 m (100 yds)

Pentru meciuri internationale:

Lungime: minim: 100 m (110 yds) maxim: 110 m (120 yds)
Latime: minim: 64 m (70 yds) maxim: 75 m (80 yds)

Liniile cu care e marcat terenul nu trebuie sa aiba mai mult de 12 cm (5 ins) latime

Cercul de la centru terenului si semicercurile(arcurile de cerc) de la careu au raza de 9m15cm (10 yds).

Careul mic are 5. 5 m (6 yds) lungimea si latimea cate 5. 5m (6 yds) la stanga si la dreapta barilor(masurand bara dinspre interior, pentru ca are si ea o grosime big grin).

Careul mare are 16. 5 m (18 yds) lungimea si latimea cate 16. 5 m (18 yds) la stanga si la dreapta barilor(masurand bara dinspre interior, pentru ca are si ea o grosime big grin).

Punctul de la 11m este la... 11m (12 yds).

Steagul de la colt are minim. 1. 5m (5tf) inaltime.

Sferturile de cerc de la coltul terenului au raza de 1m (1yd)

Poarta are o lungime de 7. 32 m (8 yds) (nu se considera grosimea barelor) si o inaltime de 2. 44 m (8 ft) (tot asa nu se ia in consideratie grosimea barii).

Grosimea barelor nu trebuie sa depaseasca 12 cm (5 ins).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lungime: minim: 90 m (100 yds) maxim: 120 m (130 yds)
Latime: minim: 45 m (50 yds) maxim: 90 m (100 yds)