| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte îmi trebuie pentru eliberarea cardului de sănătate?

4 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Cat de greu era sa cauti pe google?

http://www.cnas.ro/......20card.pdf

| 33dorina33 a răspuns:

Buna,

Mai intai trebuie sa te duci la casa de sanatate de care apartii si sa faci cerere pentru el. Apoi ei iti vor trimite un sms si te vor anunta cand te poti duce sa il ridici.
Ai nevoie de urmatoarele documente daca tu esti posesorul cardului:
- copie dupa CI
- codul din sms

Cam atat.
Daca nu esti tu posesorul mai sunt necesare cateva documente: copie dupa CI al tau si al celui pentru care ceri cardul, dovada imputernicirii ca te poti duce sa ridici cardul si sa il faci in numele altcuiva.

Succes!

| verosimilian a răspuns:

Salut!

Uite aici toate informatiile necesare. Cele din primul link sunt doar pentru Bucuresti.
http://www.casan.ro/......urati.html

| maliana a răspuns:

Salut!

Nu e foarte complicat, insa ai nevoie de timp.
Pentru eliberarea cardului este necesar ca persona interesată să înainteze casei de asigurări de sănătate în a cărei evidenţă se află următoarele documente:

- cerere tip pentru eliberarea cardului;

- copie dupa actul de identitate;

Cam atat. Succes!