| Doomnezeu123 a întrebat:

Ce caracteristici de baza ar trebui sa aiba un mobil pentru a fi smartphone?

Răspuns Câştigător

E simplu!
Are sistem de operare? Daca da, e smartphone...
Pot fii si unele telefoane ce au camera de 5 mp (gen Nokia x2) sau cu wifi si nu sunt smartphoneuri.

5 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Http://phantoms.ro/post79913.html
Smartphone
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Nokia E71 rulând platforma S60, ediția a treia, pe Symbian OS v9. 2
Un smartphone (cuvânt englez cu traducerea „telefon inteligent") este un telefon mobil multimedia multifuncțional, conectat la o rețea GSM sau UMTS. Dispunând și de o tastatură reală sau virtuală, el oferă funcționalitățile de PDA, agendă, calendar, navigare GPS, eventual și e-mail, minicalculator, aparat foto, aparat de filmat și altele. De obicei el dispune și de un ecran sensitiv la atingere de tip touchscreen.
Totuși cea mai spectaculoasă aplicație realizată deja pentru majoritatea modelelor de smartphone este conexiunea la Internet, de ex. în cadrul unei rețele rapide de tip UMTS/HSDPA (3G). În acest caz, smartphone-ul necesită desigur și o aplicație browser specială, care mijlocește utilizatorului o mare parte din gama enormă de posibilități ale webului.
Încă nu există un termen corespunzător românesc pentru smartphone. Un neologism propus este „intelifon".
Cuprins [ascunde]
1 Detalii
2 Vânzări
3 Note
4 Vezi și
[modificare]Detalii

Funcțiile sunt realizate cu ajutorul aplicațiilor software, care lucrează sub un sistem de operare specific. Printre cele mai folosite sisteme de operare pentru smartphone-uri se numără Symbian OS, iOS, Android, BlackBerry OS, Windows Phone 7 și Palm OS. Pe un smartphone se pot programa și instala și aplicații suplimentare care îi lărgesc posibilitățile, numite în general app (plural: apps).
Primul smartphone a fost Simon (de la compania americană IBM), prezentat la salonul de tehnologie COMDEX din 1992 [1] și pus în vânzare de compania de telecomunicații BellSouth în 1993.
În 2001 compania canadiană RIM a lansat pe piață modelul BlackBerry, un smartphone care a permis pentru prima dată și comunicații e-mail mobile (prin rețeaua GSM). Include și o tastatură reală dar de mici dimensiuni.
[modificare]Vânzări

În 2009 vânzările de smartphone-uri la nivel global au fost de 179 milioane de bucăți [2]. (sursa : http://ro.wikipedia.org/wiki/Smartphone )
Sper ca te-am ajutat.

| 0rlando a răspuns:

Caracteristicile de bază sunt conectivitatea, adică WiFi, GPRS, EDGE, primirea și trimiterea de email-uri, abilitatea de a viziona/edita fișiere compatibile office și PDF, organizator și reminder de evenimente...cam astea ar fi de bază.

| Babylonul a răspuns:

Pai tradus mota-mo_)) e telefon inteligent care are un soft de operare si aplicatii care pot depasi un sistem de calcul obisnuit sau echivalent cu un pc bafta

| Vandalism a răspuns:

Sa aiba android sau IOS.

| Doomnezeu123 explică:

Multumesc tuturor, dar nu pot sa va dau la toti funda!