| NotSoClassyX a întrebat:

Ce card de debit pentru adolescenti imi recomandati? Am nevoie de el pentru a trimite bani de pe Paypal in cont. Daca fac o tranzactie din Paypal (mentionez ca o sa am dolari in contul de PP)pe cardul de debit, o sa se faca o conversie valutara din >USD-RON? Daca da, o sa coste in plus, sau o sa platesc doar tranzactia Paypal?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Tu ai cu PayPal un cont, o adresa, deci daca iti intra ceva bani acolo o sa iti intre pe contul de PayPal. Dupa tu poti scoate banii de acolo ori solicitind un cec ori transferindui la tine in contul tau de banca daca ai unul.Si despre ce cont vorbesti? Ai cont la o banca? Daca ai cont la o banca atunci nu ai nevoie de nici un card, banii se transfera de pe PP in contul tau din banca, sau cum am spus poti solicita un cec, caz in care PP iti va trimite cecul cu citi bani soliciti tu la adresa indicata de tine. Cecul este in dolari ca urmare vei putea scoate dolari.Dar cum tu esti se pare in RO nu stiu exact cum stau treburile pe acolo.Cazul in care deja ai un cont bancar atunci intri in PP si acolo vezi ca sint optiuni cum poti lua banii din contul de PP, dar trebuie sa dai contul tau de la banca pentru ati putea fi transferati banii.Cel mai bine este sai suni pe ei, sa stai de vorba sa le spui exact ce vrei, si o sa primesti lamuriri exacte ce trebuie si cum sa faci.Eu din cate stiu cind am avut bani in contul PP i-am luat pe toti prin soliciutare de cec, caz in care mau taxat vreo 3 dolari daca nu ma insel sau ceva 1 dolar si ceva.Nu am transferat prin cont, dar la fel ii poti intreba direct prin telefon si iti spun ei ce costa daca costa ceva sau daca ti se baga dolari sau lei.