| Mihai651 a întrebat:

Ce cauze duc sa te faca somnambul? daca sa zicem ca ucizi pe cineva in timp ce esti somnambul, se identifica asta si poti fii delcarat nevinovat? avand in vedere ca nuai fost constient?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oricine poate deveni somnambul, adica sa se ridice din pat in somn si sa umble (de exemplu daca trebuie sa mearga repede la WC, dar nu se trezeste).
Somnambulii dorm cand se plimba, nu vad si nu aud in acel tip. Din acest motiv, ei se deplaseaza lent si nu sunt orientati. Daca omoara pe cineva, atunci acesta e posibil daca produc un accident in timp ce umbla, de exemplu dau jos un ghiveci de flori, care cade in capul cuiva si care moare din aceea lovitura.
Daca se demonstreaza ca s-a intamplat in timpul deplasarii in somn, atunci poate fi achitat sau comandat cu suspendare, ori la tratament psihiatric.

| Crackman a răspuns:

Parnaiewinking ai fost inconstient pe naibawinking.

| Ramona3k3 a răspuns:

Dacă nu ai dovezi clare, presupun că tot faci pușcărie. Cine te va crede că tu chiar ai fost somnambul și că nu ai vrut să omori persoana respectivă? Fără dovezi, degeaba.
Ai nevoie de martori, avocați buni ca să te scoată din asta. Părere mea.