| blueeyes_8136 a întrebat:

Ce contine ceapa de are miros si gut foarte puternic?

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Eu am invatat ca contine un aminoacid cu sulf (scuzati cacofonia big grin ) de aceea si ustura ochii si provoaca lacrimarea

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Continuare de la alecs: sau tineti ceapa cateva minute in apa rece sau la congelator.

| cretzufinish a răspuns:

Mersi pentru fundita. Ma bucur ca ti-am fost de ajutor.

| Irina a răspuns:

Eu am dat un search pe google pentru ca m-ai facut curioasa, nici eu nu stiam. Uite ce am gasit: "În foile de ceapă există o enzimă, Alliinase şi un aminocid cu sulf Aminoacid (Iso-Alliin) şi Propanthial-S-Oxid care provoacă lăcrimarea la tăierea cepei."

| alecs871 a răspuns:

Fratilor, duceti-va in bucatarie, puneti-va un cleste de nas si o sa vedeti ca nu o sa lacrimati.
Lacrimati de la ceapa fiindca inhalati mirosul puternic al cepei.
Am vazut la Brainiac, ca sa nu lacrimati, puneti un prosop ud in jurul gatului cand taiati o ceapa sau tine o lamaie taiata foarte aproape de voi.

| alecs871 a răspuns:

Hm, o alta metoda, poate sa ii spun mamei sa incerce si asta big grin